Zahraniční deníky o izraelském zásahu v Sýrii

Izraelský útok na Sýrii a následný vývoj, Palestinci a extremismus, prezidentské volby v Čečensku - to jsou hlavní témata, kterými se zabývá pondělní vydání zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nikdo nepochyboval, že po sobotním sebevražedném útoku v Haifě přijdou izraelské represe. Ale to, co se stalo, nenapadlo nikoho ani v nejdivočejším snu. Proč právě Sýrie, ptá se saudskoarabský deník Arab News. Pokud by Izrael opravdu chtěl zastavit Islámský džihád, jak tvrdí, měl by spoustu lepších možností. Takový útok na teroristická střediska v pásmu Gazy nebo v Libanonu by byl efektivnější. Ne, tady šlo o něco jiného, o chladný a jasný vzkaz pro Sýrii. Buďto přestanete podporovat terorismus, nebo čekejte další útoky.

Nepříjemnou komplikací je, že Izrael by si jen stěží dovolil podobnou akci bez posvěcení Spojených Států. Američané sledují Damašek už dávno. Koalice Izraele a USA pak má jediný výsledek - válku. Sýrie si totiž takový útok nenechá líbit. A Ariel Šaron to dobře ví. Že nechce mír ani spolupráci s Palestinci, víme už dávno. Jeho běsnění má tak jediný důvod: vyvolat nestabilitu na Středním východě a zbavit se Palestinců, odhaluje deník Arab News.

Další útok na izraelské občany přinesl smrt i nevinným Palestincům, píše o útoku v Haifě izraelský deník Haarec. Vzrůstající počet izraelských obětí Palestince odděluje od tolik očekávané svobody. Útoky přinášejí strach a ničí všechny pokusy o mírová jednání. Snižují podporu Palestinců v zahraničí. Pokud někdo pochyboval o stavbě bezpečnostního plotu, teď už musí mít jasno: je potřeba oddělit teroristy a občany Izraele.

Politici snad zase pochopili, že odstranit Jásira Arafata by byla chyba. Palestinci by se tak vymkli jakékoliv kontrole. A to je prostor pro všemožné teroristické gangy, žíznící po krvi. Nová palestinská vláda představuje další šanci na smír, Palestina ale bude muset udělat mnoho ústupků a podvolit se mezinárodní komunitě vedené prezidentem Bushem. Musí přistoupit na plán cestovní mapa a zbavit se islámského terorismu, píše dnešní Haarec.

Kodaňský list Information se ptá, jak to bylo s prohlášením, že se Dánsko zúčastní války v Iráku. O důvody takového rozhodnutí se měly začít zajímat přední dánské deníky. Je přece odvěkou povinností demokratických médií zkoumat, zda se politici rozhodují správně. Když se porovnáme s britskými nebo americkými deníky před válkou v Iráku, musíme si myslet, že jsme tehdy snad žili na jiné planetě. Bez potřeby diskutovat a prošetřovat, diví se list Information.

Nezávislý ruský deník Moscow Times popisuje atmosféru včerejších prezidentských voleb v Čečensku. Mezinárodní organizace označily volby za frašku, která měla potvrdit Achmata Kadyrova v čele státu. Moskvou dosazený kandidát měl skutečně dokonalou kampaň. Jeho plakáty visely na každém domě či sloupu. Zato tiskovin jiných kandidátů bylo vidět poskrovnu. Většina z osmdesáti procent voličů, kteří přišli k urnám, se bála nevolit. Když sem nepřijdete, všimnou si toho, popisuje praktiky vládnoucích struktur traktoristka Musa. Vhodit lístek pro jiného kandidáta si dovolí už jen několik odvážlivců. Není proto divu, že Kadyrov zvítězil drtivými jednaosmdesáti procenty, dodávají Moscow Times.

Francouzský deník Le Figaro informuje o zajímavém objevu, který učinili američtí vědci. Zajímalo je, proč většina sušenek cestou k zákazníkovi praskne, ať je balení jakkoliv pevné. Podle mnohých je chyba na straně těch, kteří dobroty rozvážejí. To ale není pravda. Praskání prý způsobuje atmosféra v balíčku sušenek. Po okrajích je totiž vlhčí, zatímco uprostřed velmi suchá. Takže dovozci ani obchodníci za nic nemohou, osvobozuje je francouzský Le Figaro.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme