Zahraniční deníky o situaci na Blízkém východě

Situace v Iráku po krvavých atentátech, zprávy z palestinské autonomie o snahách o smíření hnutí Fatah a Hamás a zvláštní astronomický úkaz, to jsou některá témata komentářů zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Irák včera zažil další krvavý den. Při několika sebevražedných atentátech na dosud klidném severu zahynulo přes dvěstě lidí. Obětmi byli příslušníci malé křesťanské sekty jezídů. Deníky v této souvislosti většinou pochybují o úspěšnosti americké strategie nasadit ještě více vojáků a doporučují, aby se stovky miliard dolarů určených pro irácké tažení raději investovaly do iráckého hospodářství.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung píše: Teroristé z Al-Káidy se rozhodli útočit na každého, kdo se odklání od jejich náboženských představ, ať jde o muslimy nebo přívržence jiných náboženství. Jejich představě odporuje také vznik národních států. "Vznik moderních států v islámském světě je v jejich očích neislámské a neslouží to bohu. Proto se také jejich krátkodobě existující talibanský stát vědomě jmenoval Islámský emirát a byl chápán jako kolébka většího a vše zahrnujícího božího státu," uvádí list.

"Je čas rozhodovat se, jak postupovat v budoucnu," píše další německý deník, Der Tagesspiegel k situaci v Iráku, ale i v Afghánistánu. "Pokud jde o Západ, měl by miliardy investovat jinak. Například na projekty civilní pomoci v obou státech a přitom se učit a získávat více poznatků o vzdálených zemích, jejich zvycích a obyčejích. Měl by investovat do politiky prevence. Jinak je totiž úplně jedno, kolik vojáků na místo vyšlete. Kdo postrádá úctu, bude vždy bouřit," píše německý Tagesspiegel

Izraelský tisk reaguje na zprávy z palestinské autonomie o snahách o smíření dvou politických hnutí - Fatah a Hamás. Listy se snad denodenně zamýšlejí i nad vztahy mezi Izraelem a Palestinci. Zvláštní názor přináší dnešní vydání významného izraelského deníku Jediot Achronot. Kdybych byl Palestinec, nedělal bych nic, abych dosáhl vytvoření Palestinského státu, všechno by totiž za mne udělali Židé. Ti jsou totiž tak dychtiví vyprodat své území, promiňte předat území, píše v analytickém článku Ron Breiman. Proč spěchat? Mahmúd Abbás se může objímat s Ehudem Olmertem v Jerichu a Ismáíl Haníja v Gaze, mohou dostávat zbraně od Židů a peníze od Evropanů, a mohou ukázat Chálidu Mišaalovi, že "mírovým manévrováním" mohou vyzískat daleko víc.

Jeden palestinský stát špatných teroristů už existuje - v pásmu Gazy. A vše se připravuje na vytvoření druhého na Západním břehu Jordánu, kde budou vládnout ti dobří , míní Ron Breiman. Kdybych byl Palestinec nespěchal bych. Židé nikdy nebyli tak metodičtí v přípravě palestinských států jako dnes. Dokonce i ti v diaspoře, všichni jsou připraveni dát více a více země těm, kteří se tísní na "malém" prostoru mezi Casablankou a Teheránem. Uvádí se v dnešním vydání Jediot Achreonot.

Americký deník Washington Post píše o úkazu, který nedávno na obloze pozorovali astronomové. Jde o umírající hvězdu, která vypadá jako "chvost" komety. Vědci objevili tuto vlečku za hvězdou Mira pomocí vesmírného teleskopu Galex pracujícího v ultrafialové části spektra. Astronomové o tomto úkazu vědí, ale jak upozorňuje americký deník Washington Post, doposud nikdy neviděli tento proces takto z blízka "na vlastní oči". Rozpadající se chvost, vzdálený 13 světelných let, tvoří molekuly kyslíku, uhlíku a dusíku. Ty odpadávají z okrajů umírající hvězdy, která je ve stadiu takzvaného červeného obra a pohybuje se velkou rychlostí, až půl milionu kilometrů za hodinu, Mléčnou dráhou.

"Byl to šok, když jsem poprvé viděl tento naprosto nečekaný úkaz za dobře známou hvězdou," cituje Washington post Christophera Martina, vedoucího astronomického týmu z kalifornské Pasadeny, který zároveň doufá, že se pomocí teleskopu podaří najít další podobné případy. Podobný osud jako stihl hvězdu Mira, podle vědců čeká i naše Slunce, a to za 4-5 miliard let, informuje dnešní Washington Post.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme