Zahraniční deníky o slovenských oslavách vzniku Československa

Reportáž z místa, kde si Michail Chodorkovskij odpykává svůj trest. Slováci neslavili výročí vzniku samostatného Československa. Dánsko se bojí teroristů. V Sydney jezdí autobusy zadarmo. Taková jsou hlavní témata, kterými se zabývají světové deníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pusté místo na konci trati, tak vidí reportéři ruského deníku The Moscow Times místo, kde si bývalý oligarcha a současný vězeň Michail Chodorkovskij odpykává svůj osmiletý trest. Krasnokamensk na východní Sibiři, cisterny s logem ex-Chodorskovského podniku tudy směřují přes stepní hranici na lukrativní čínský trh. Ovšem ropa, kterou vezou, už nepatří Chodorkovskému, popisuje deník. Byl to jeden z jeho ambiciózních projektů, který možná přispěl k jeho pádu. Ironií osudu nebo zlomyslností ruské byrokracie si teď odpykává svůj trest právě tady, šest a půl tisíc kilometrů od Moskvy, pouhých šedesát kilometrů od čínské hranice.

Přítomnost Chodorkovského v ospalém Krasnokamensku asi musela místním obyvatelům pěkně zamotat hlavu, pokračuje list. Jediné, čím je šedesátitisícové město známé, jsou uranové doly. V sovětské éře bohaté město nyní patří k ukázkovým outsiderům. Až do poloviny devadesátých let minulého století sem nesměl vstoupit žádný cizinec a ostatní museli mít speciální povolenky pro vstup. Teď si zde dávají dostaveníčko elegantní právníci, novináři i krásná Chodorkovského žena Inna, uzavírá ruský deník The Moscow Times.

Slovenský deník SME se vrací ke včerejším oslavám výročí vzniku samostatné československé republiky. Zatímco v Česku si výročí založení československého státu připomínali na mnoha místech republiky, na Slovensku prakticky žádné oslavy nebyly. Několik lidí se tradičně sešlo u sochy českého lva v Bratislavě, z politiků na výročí reagoval pouze premiér Mikuláš Dzurinda. Prezident Gašparovič i předseda parlamentu Hrušovský mlčeli, uvádí slovenský list.

Na Slovensku už totiž od roku 1999 není osmadvacátý říjen státním svátkem, slaví se pouze vznik Slovenské republiky. Vloni sice ministerstvo kultury navrhlo, aby se výročí vzniku Československa opět slavilo, ovšem vláda to odmítla. Prý je státních a církevních svátků dost. K uznání tohoto svátku zkrátka chybí politická a možná i veřejná vůle. Někteří prostě tuto část slovenských dějin nechtějí uznat, konstatuje slovenský list SME.

Dánsko se bojí teroristů. Ve čtvrtek totiž policisté zatkli v Kodani čtveřici mladíků, kteří jsou podezřelí z plánování teroristického útoku. Jsou to čtyři tiší a dobře oblečení teenageři, popisuje podezřelé kodaňský deník The Copenhagen Post. Nejmladšímu je šestnáct, nejstaršímu táhne na dvacet, všichni mají blízkovýchodní původ a oddaně praktikují islám. Narodili se a žijí v Dánsku, pouze jeden z nich však má dánské občanství. Policisté čtveřici mladíků odhalili na základě informací nejmenované balkánské země.

Ta upozornila na velké množství zbraní a výbušnin, které směřují do Dánska. Kriminalisté pak na základě telefonních odposlechů a korespondence odhalili možné spojení čtveřice mladíků s balkánskou teroristickou skupinou a mladíky zadrželi. U sebe měli přes dvě stě tisíc dánských korun a také množství protizápadních pamfletů. Podle neoficiálních informací měla být cílem útoku americká nebo britská ambasáda v Sarajevu, doplňuje dánský list The Copenhagen Post.

Londýnská policie patří mezi nejhorší útvary v celé Británii. Vyplývá to z výsledků inspekce policejních sborů za minulý finanční rok. Zprávy si všímá londýnský večerník Standard ve svém redakčním komentáři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek: Londýnská policie

Víte, že v australské metropoli Sydney se můžete svézt městským autobusem zadarmo? Jak uvádí místní deník Sydney Morning Herald, jisté skupině podnikatelů už totiž došla trpělivost s neutěšeným stavem veřejné hromadné dopravy. Obchodníci zahájili provoz nové bezplatné linky, která je financována pouze z reklam a sponzoringu. Zatím jezdí pouze jednou linkou, ve smyčce od hlavního nádraží napříč centrem města a zpět.

Podnikatelé jsou totiž přesvědčeni, že za zbytečné prodlevy v městské dopravě může především byrokracie a špatná logistika, tedy takzvané "sladění" dopravy a také neefektivní vybudování tunelu, který měl dopravu urychlit, dodává australský list Sydney Morning Herald.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme