Zahraniční deníky o životě a skonu papeže Jana Pavla II.

Všechny světové deníky se na prvních stránkách věnují úmrtí papeže Jana Pavla II. Většina listů hodnotí papežovo úřadování a nevyhýbá se ani otázce o jeho budoucím nástupci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například německý list Frankfurter Rundschau soudí, že pro příštího papeže nebude lehké vzdálit se od odkazu Jana Pavla II.. Katolická církev považuje pravdu a boží vůli za cosi neměnného a navždycky platného.

Z tohoto důvodu žádný budoucí papež nebude moci jednat v otevřeném rozporu se svými předchůdci, myslí si deník. Proto se příští papež nevyhne cestě, na kterou se vydal Jan Pavel II., totiž dialogu s ostatními náboženstvími, věří německý list Frankfurter Rundschau.

Také francouzský deník Liberation vyzdvihuje papežovo úsilí o sblížení různých náboženství. Byla to z velké části jeho zásluha, že židé a katolíci začali hledat společnou řeč, domnívá se deník a připisuje papeži také významný podíl na pádu železné opony v Evropě.

Ovšem na druhé straně by se daly najít oblasti, kterým papežův konzervatizmus uškodil, pokračuje list. Opakovaně odsuzoval homosexualitu, antikoncepci a interupce, ignoroval takzvaná ženská témata a zlehčoval nebezpečí nemoci AIDS, která zejména v chudých zemích působí doslova zkázu, dodává francouzský Liberation.

Polský tisk dnes věnuje podstatnou většinu materiálů samozřejmě osobě, životu a smrti papeže Jana Pavla II. Žili jsme v epoše Jana Pavla II., tak bude nazváno poslední čtvrtstoletí , píše Adam Michnik v listu Gazeta Wyborcza. Žili jsme v epoše papeže, který změnil katolickou církev, Polsko i svět - a nakonec změnil každého z nás.

Věříme, že k lepšímu, protože spoléhal na to, co je v nás dobré a ušlechtilé. Nabádal nás, abychom se zřekli toho, co je podlé a malicherné. Byl symbolem své doby a zároveň i odporu vůči této době. Dokázal odpouštět a učil nás tomuto umění. Chvíle, kdy ve vězení navštívil svého téměř vraha, zůstane navždy symbolem opravdového křesťanského poselství světu.

Dokázal také požádat o odpuštění všechny, kterým církev ublížila: křesťany jiných obřadů, vyznavače islámu i Židy. Pro nás, kteří máme kořeny v tradici demokratické opozice, ve Výboru na obranu dělníků a Solidaritě, byl Jan Pavel II. jasnou pochodní pravdy a svobody v době temna pokrytectví, konformismu a strachu.

Řekl nám: "Nebojte se!". Dnes jsme smutní, cítíme se osiřelí. Největší autorita Poláků se k nám už nikdy neobrátí se slovy útěchy nebo ponaučení. Jsme však zároveň vděční osudu, že se v našem životě objevil tento neobvyklý Kristův náměstek, který vykonal tolik dobrého, napsal Adam Michnik v listu Gazeta Wyborcza.

Také slovenský list Pravda se věnuje papežovu úmrtí, ale tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu. Všímá si, jak se s mnohdy předčasnými informacemi o papežově skonu vypořádala média. Deník kritizuje zejména slovenskou veřejnoprávní televizi.

Ta se prý zachovala neprofesionálně, když v pátek přerušila vysílání SuperStar a v mimořádných zprávách oznámila papežovo úmrtí. Přitom v té době ještě Jan Pavel II. žil, poznamenává deník. Došlo potom k trapným chvílím, kdy někteří porotci a soutěžící začali údajného mrtvého uctívat přímo v televizní reality show. Za půl hodiny už musela STV všechno uvést na pravou míru, konstatuje slovenský list.

V Zimbabwe se minulý týden konaly parlamentní volby, ve kterých si diktátor Mugabe pojistil dvoutřetinovou většinu. Informuje o tom jihoafrický deník Mail and Guardian. Jedenaosmdesátiletý Mugabe díky tomu může změnit ústavu a vládnout neomezeně dlouhou dobu. Svůj úmysl vládnout až do sta let už veřejně oznámil a také o tom napsal britskému premiérovi Tonymu Blairovi.

Zatímco Mugabe oznamuje své vítězství, opoziční Hnutí za demokratickou změnu výsledky voleb kritizuje. Opozice volá po mírumilovných masových protestech. Ovšem mnozí před nimi varují podobné protesty v minulých letech často končily v krvi, připomíná jihoafrický Mail and Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme