Zahraniční deníky píší o volbách do evropského parlamentu

V několika evropských zemích dnes začínají volby do evropského parlamentu. Švýcarský deník Le Temps je monstrózní akcí ohromen. K volbám půjde na tři sta padesát milionů voličů. Rozhodovat budou mezi čtrnácti tisíci kandidáty. Zaplní se tak přes sedm set křesel v evropském parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Celý tenhle gigantismus má ale malý háček, popichuje švýcarský list. Je v příkrém rozporu se zájmem voličů. Ti totiž o volby do evropského parlamentu nemají vůbec zájem. Podle průzkumů se jich k volebním urnám dostaví sotva polovina, píše Le Temps.

Španělský El Pais se zase bojí složení budoucího parlamentu. Předvolební průzkumy totiž zaznamenaly nárůst u pravicových a lehce extremistických politických stran. Celková nálada v Evropě prostě není parlamentním volbám příliš nakloněna. Projevuje se to nejen v náklonnosti k populistům, ale taky ve volební účasti. Ta docela spolehlivě klesá už od roku 1979, kdy se konaly první volby, tvrdí španělský El Pais.

Slovenské Hospodárské noviny nabízejí vysvětlení. Evropský parlament je podle nich jednou z nejméně pochopených institucí. V médiích se většinou vyskytne jen v souvislosti s nějakým skandálem. Pak není divu, že k němu občané nemají důvěru. V roce 1979 to byl jen takový diskusní kroužek. Dnes ale jde o silnou organizaci, která má podle některých větší pravomoci, než národní parlamenty. Může dokonce přímo ovlivňovat legislativu jednotlivých členských zemí. Ty totiž o některých zákonech vůbec nehlasují a rovnou je přejímají z evropského parlamentu, píše list.

Nadcházející volby jsou skvělou příležitostí, jak změnit názor veřejnosti. Je ale těžké ji přesvědčit, že každý hlas je důležitý. Jednotliví poslanci jsou přímou linkou do Bruselu. Příkladem je jedna telefonní budka. Ta stála v malém irském městečku a díky zákonu o liberalizaci telekomunikací ji odstranili. Občané si ale stěžovali svému poslanci, ten pozměnil návrh zákona a budka se na místo vrátila. Zvolení poslanci budou pět let ovlivňovat evropskou i národní politiku. I proto by Evropané měli jít k urnám, apelují Hospodárské noviny.

Také britské deníky se věnují volbám do Evropského parlamentu. Ty ve Velké Británii začínají právě dnes. Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka nahlédl do deníku Independent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka cituje z britského tisku

Mučení ve věznici Abú Graib pokračuje, tvrdí deník Gulf News, který vychází ve Spojených arabských emirátech. Podle zjištění Mezinárodního červeného kříže nepřestalo špatné zacházení s vězni, ani po zveřejnění usvědčujících materiálů. První zmínky o mučení zadržených se objevily už před šesti měsíci. Americká armáda tehdy Červenému kříži přislíbila nápravu. Svůj slib ale nedodržela.

Svržení Saddáma Husajna nedává Spojeným Státům právo týrat vězně. Většina z nich totiž byla zadržena v rámci náhodných čistek. Jejich jediným proviněním je to, že byli ve špatné době na špatném místě. Mučení vězňů je přitom tak snadné zastavit. Stačí otevřít věznici mezinárodním inspektorům. A jejich výsledky zveřejnit. Píše se v Gulf News.

A libanonský kolega tohoto listu, deník Daily Star dodává: měly by být vystaveny přímo v Abú Graibu. Jestli americký prezident Bush splní svůj slib a z věznice bude muzeum, může se klidně jmenovat Muzeum mučení. A vedle Ženevské konvence a dalších dokumentech o lidských právech, se budou výsledky inspektorů dobře vyjímat - špičkuje Daily Star.

Martin Hromádka, Alžběta Bajgartová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme