Zahraniční deníky rozebírají rekordní pokutu pro Microsoft

Dalšími tématy jsou například diplomatická přestřelka mezi Íránem a Francii, záměr Saúdské Arábie zahájit stavbu bezpečnostní zdi podél své hranice s Irákem nebo jednání česko-rakouské komise, jejíž členové probírají problematiku bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rekordní pokuta pro Microsoft to je téma, kterému se věnují především evropské deníky s ekonomickým zaměřením. Potvrzení trestu pro softwarového giganta ale komentuje také například rakouský list Die Presse: "Rozhodnutí Evropského soudu první instatnce potvrdilo, že je Evropská komise přeborníkem v oblasti boje proti konkurenci. Úředníci v Bruselu včera zprávu jistě zapíjeli šampaňským. A Evropská komise má opravdu co slavit. Doufejme, že se časem dostanou do středu jejího zájmu také jiné oblasti - třeba snaha o větší konkurenční boj mezi bankami v Evropě," spekuluje Die Presse.

Pokutě pro Microsoft se věnuje také ekonomický internetový server IT Business Edge: "Z pohledu spotřebitelů je trest pro gigantickou nadnárodní firmu na první pohled dobrá věc. Výsledkem politiky Evropské komise by totiž měla být větší kompatibilita softwaru. Jenomže na pohled druhý už se objeví určité problémy. Sankce Bruselu se mohou ukázat jako dvousečná zbraň. Na vývoji softwaru pracuje v každé společnosti velká skupina odborníků. A když to přeženeme, tak závěrem tohoto úsilí bude, aby firma poskytla část zdrojových dat konkurenci. Tedy že každému prozradí, jak software vytvořila. To může být velmi nebezpečné pro další rozvoj softwaru. V každém případě by se teď měla komise začít zajímat také o další firmy, které mají na trhu silné postavení. Důvod k obavám tak může mít třeba Apple, IBM nebo Google"; uzavírá IT Business Edge.

Britský EU Business zase připomíná, jakým způsobem reagovaly na rozhodnutí Evropského soudu první instance Spojené státy: "Americká vláda rozhodnutí Bruselu kritizuje. Obává se, že rekordní pokuta pro Microsoft bude mít nakonec nešťastné následky, že konkurenci omezí, místo aby ji podpořila. Zřejmě totiž povede ke zpomalení tempa výzkumu a vývoje technologií a softwaru. Jenomže inovace jsou základní podmínkou pro konkurenční boj," uzavírá EU Business.

Diplomatická přestřelka mezi Íránem a Francii je další z hlavních témat komentářů deníků ve světě. Třeba britský Guardian píše: "Z Paříže zazněla na diplomatické poměry velmi silná slova. Situace vzdáleně připomíná slovní přestřelky mezi západem a Bagdádem před invazí do Iráku. Právě z těchto událostí by se mělo mezinárodní společenství poučit a vyvarovat se dalšího vojenského útoku," konstatuje The Guardian.

Arabská média zase informují především o reakci Teheránu na vyjádření Francouzských politiků. Al Jazeera konstatuje: "Írán prohlásil, že Francie může podobnými událostmi ztratit důvěryhodnost. Upozorňil také, že tato vyjádření nejsou v souladu se zahraniční politikou Evropské unie. Íránská státní média spekulují o tom, že se Francie stala tlumočníkem amerických zájmů. Tón, kterým se vyjadřuje, je ale ještě mnohem více pobuřující a nelogický, než ten americký," dodává Al Jazeera.

Arabský server Arab news se vrací k záměru Saúdské Arábie zahájit stavbu bezpečnostní zdi podél své hranice s Irákem. Oznámil to včera ministr vnitra země, princ Naif. "Cílem projektu je zvýšit bezpečnost na území království a zabránit teroristům ve vstupu do země. Brzy budou podepsány smlouvy s dodavateli. Zeď má být dlouhá šest a půl tisíce kilometrů," konstatuje server Arabnews.com a dodává, že náklady na stavbu se mají vyšplhat na pět miliard saúdskoarabských rijálů (to je v přepočtu asi 25 miliard korun).

Některé rakouské deníky se zmiňují o jednání komise, jejíž členové rozebírají problematiku bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. List Der Standard připomíná, že se její členové sešli poprvé už v červenci v Praze. Ve Vídni mají na programu hlavně výpovědi odborníků. Deník také opakuje slova rakouské ministryně pověřené koordinací jaderné problematiky, Barbary Prammerové: "Bezpečnost jaderných technologií není jenom problém jednoho státu, ale mezinárodní otázka, o které je potřeba diskutovat."

Záchodky na letišti v americkém Minneapolisu, kde policisté zatkli senátora Larryho Craiga kvůli sexuálnímu obtěžování, si oblíbili turisté. Informuje o tom deník Start Tribune, který vychází právě v Minneapolisu. "Lidé si toalety fotí. Když zrovna čekají na letišti na svůj spoj, často neodolají pokušení a jdou se tam podívat. Mnoho z nich se personálu ptá, ve které kabince byl přesně senátor zardžen," informuje Start Tribune a dodává, že aféra může donutit senátora Craiga k rezignaci.

Petra Steinerová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme