Zahraniční deníky rozebírají situaci na fotbalových stadionech v Itálii

Evropský tisk se i dnes vrací k situaci v italském fotbale. V pátek při násilnostech mezi fanoušky na Sicílii zemřel policista. Včera se konal jeho pohřeb a Itálie, a s ní i celá Evropa, zaraženě sledují tuto odvrácenou tvář fotbalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzský deník Le Figaro se ptá, jak vůbec ještě Italové mohou na fotbal chodit rádi. Kopaná prý v jejich zemi navzdory čerstvému titulu mistrů světa upadá. Alespoň morálně, píše list a předkládá nelichotivý výčet.

Předem domluvené výsledky zápasů, které degradovaly postavení Juventusu Turín, rasistické urážky, neonacistické plakáty na tribunách, neustálá agrese proti hráčům a rozhodčím, masové potyčky po závěru zápasu. Takový byl do pátku italský fotbal.

Ale Itálie není jedinou obětí, píše deník a ptá se: Jak si vychutnat zápas, když jste všude v Evropě obklopeni policejními těžkooděnci, jako byste se nacházeli v obležení? Brát s sebou děti je nerozumné, vždyť dav se každou chvíli může utrhnout ze řetězu, končí svou skeptickou poznámku směrem k evropskému fotbalu francouzský Le Figaro.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung uchopil dnes celou kauzu s lehkou nadsázkou. Pohrává si s italským slovem tifosi, tedy v italštině fanoušci.,a píše: Ne nadarmo jsou to tifosi. Jsou opravdu jako zasažení tyfem. Otázkou ale je, zda jsou skutečně brutálnější než mladí násilníci na německých, anglických či polských stadionech.

To lze sotva tvrdit, protože smrtící útoky se odehrávají v celé Evropě a fotbal je při nich jen záminkou. V Itálii ale působí mimořádně nebezpeční radikálové, kteří ovládají nejdůležitější část tribun. Odtamtud už ale fotbalové hooligans v jiných zemích policie nebo vedení klubů dávno vytlačily na okrajová místa na stadionech, dodává Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Stejné a také vlastně jediné téma má samozřejmě i dnešní italský tisk. Komentuje včerejší schůzku vedení italského fotbalu. Po ní se zdá, že zápasy italské ligy, pozastavené od pátku, se znovu rozběhnou. Fanoušci se ale dostanou jen na tribuny tzv. bezpečných stadionů. Těch má Itálie v současnosti jen pět. Zbylé zápasy se budou hrát bez publika. Deníky v Římě dnes pročetla tamní spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Zrušení vízové povinnosti při cestách do USA, to už je evergreen českých novin a také novin v dalších nových členských zemích Evropské unie. Teď už se ale změnou americké vízové politiky zabývají i deníky ve Spojených státech. Otázka možného zrušení víz se objevila například v komentáři listu Washington Post. Ten poznamenává, že se mnozí návštěvníci USA v důsledku imigrační procedury na americké hranici cítí jako nezvaní hosté.

Ano, určitě chápou opatrnost, která panuje ve světě po 11. září 2001. Těžko ale vysvětlíme proč jim strkáme nohu mezi dveře, když se chtějí zastavit na návštěvu, a máme přitom ještě spousty otázek. Je načase, abychom přestali odrazovat každoročně miliony přátel. Abychom je nutili cestovat a pak je nechali čekat na zápraží. Oni se totiž mohou nakonec rozhodnout, že pojedou jinam, na pohostinnější místo, dodává Washington Post.

Vlastimil Milý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme