Zahraniční deníky se věnují odsunu židů z pásma Gazy

Světová média se zabývají především odsunem izraelským osadníků z pásma Gazy. Palestinský týdeník Palestine Chronicle Izraeli příliš nedůvěřuje. Tvrdí, že Izrael pravé motivy evakuace osadníků z Gazy skrývá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vystěhování osadníků je sice dobrý počin, který uspokojí mezinárodní veřejnost i Palestince, ovšem jaksi se málo mluví o tom, že si Izrael chce ponechat kontrolu nad hranicemi Gazy, nad vzdušným prostorem pásma i jeho vodními zdroji.

Rozhodnutí Izraele o vysídlování židovských osadníků bylo především odpovědí na "cestovní mapu" amerického prezidenta George Bushe a nikoliv ústupkem palestinským požadavkům. Měli bychom proto mít stále na paměti, že Izrael dělá vždy jen to, co je pro něj nejvýhodnější, konstatuje palestinský týdeník Palestine Chronicle.

List Middle East Times, vycházející v Egyptě, se zase zamýšlí nad tím, jak židovští osadníci vnímají fakt, že proti nim zasahuje vlastní armáda. Po celých 37 let působila izraelská armáda v Gaze a na Západním pobřeží jako ochránce osadníků, píše egyptský list. Otevřeně nebo skrytě pomáhala židům zakládat nové ilegální základny a věnovala mnoho energie, aby je chránila.

Například osada Netzarim uprostřed pásma Gazy byla chráněna třemi bataliony a historky o tom, jak ozbrojení vojáci doprovází židovské děti do školy už téměř patřily k izraelskému folklóru. Mezi osadníky a vojáky došlo za ta léta k opravdové symbióze, tu hranici už často ani nepoznáte. Mnoho osadníků vstoupilo do armády, aby pomáhali "své" území hlídat. Nyní dostali tito lidé příkaz násilně vystěhovat ty, které po celá léta chránili. To je velice těžký úkol, dodává egyptský list Middle East Times.

Polská Rzeczpospolita pokračuje v pátrání po okolnostech, za jakých PKN Orlen koupil 63 procent akcií českého Unipetrolu. Podle listu vše nasvědčuje tomu, že podmínkou prodeje bylo uzavření nevýhodných smluv s Agrofertem Andreje Babiše o prodeji pěti společností holdingu Unipetrol za cenu nižší o 200 milionů eur.

Rzeczpospolita na první straně píše, že bývalé vedení Orlenu při uzavření dohod s Andrejem Babišem zřejmě porušilo statut. Podle statutu musí s odprodejem aktiv větších než je jedna dvacetina všech aktiv nejprve vyslovit souhlas dozorčí rada, a to se nestalo. Smlouva s Agrofertem byla podepsána 7. května a dozorčí rada ji schválila až o den později.

Aféře se věnuje také hlavní komentář předního polského listu. Autorka se v něm pozastavuje nad zvláštní reakcí české i polské vlády. Očekávali jsme rozhodnou reakci a vysvětlení především z polské strany. Stát má přece v Orlenu významný podíl. Vláda by proto měla mít zájem na vysvětlení transakce, která byla pro Orlen nevýhodná. Měla by se také zajímat o objasnění mezinárodního skandálu, kterým podezření o zkorumpování českých politiků polskou firmou nepochybně je, uvádí Rzeczpospolita

Komentář dodává, že více se zřejmě dozvíme až po výměně vlád v Čechách a v Polsku. Vyskytly se ale už i případy, kdy média naznačila orgánům činným v trestním řízení cesty k rozmotání velkých hospodářských afér. Je možné, že polská a česká média i tentokrát vyšetřovatelům pomohou. S ničím jiným v této chvíli počítat nemůžeme, uzavírá Rzeczpospolita.

Stoupající ceny ropy začínají vážně ohrožovat americkou ekonomiku, píší ve svém dnešním vydání newyorské Timesy. Vláda včera zveřejnila hrozivé údaje o rostoucí inflaci, která dusí americké hospodářství. Letecké společnosti už zaznamenaly kvůli zdražení paliva výrazné ztráty, například společnosti Delta, provozující vnitrostátní linky, už dokonce hrozí bankrot.

Minulý týden vyskočila cena benzínu o dva a půl dolaru, což je největší týdenní skok za posledních 15 let. Lidé už začali přemýšlet, kde mají ušetřit, aby stále dražší benzín mohli zaplatit. Většinou se řídí jednoduchou rovnicí: čím víc řídíš, tím víc utratíš. Až bude položka za benzín v rodinném rozpočtu neúnosně vysoká, přestanou jezdit anebo řízení výrazně omezí.

Zatím jsou celkové výdaje obyvatel obrovské a díky tomu je americká ekonomika stále silná. Stoupající ceny ropy však mohou přinutit stále více spotřebitelů šetřit, a to by americké ekonomice způsobilo vážné problémy, uzavírá severoamerický list New York Times.

Britská média diskutují o vládním návrhu, který chce rodinám umožnit, aby si vybrali pohlaví svého potomka. Podle britských Timesů vypracovala vláda návrh, který chce zastavit trend klesající porodnosti v zemi. V rámci tohoto návrhu chce vláda umožnit rodinám s více dětmi stejného pohlaví, aby si zajistili, že jejich příští potomek nebude zase kluk anebo holka.

Po zveřejnění tohoto záměru vypukla velká diskuze, pokračuje deník. Kritici totiž namítají, že mnoho rodin bude preferovat raději syna než dceru. Další oponenti tvrdí, že pokud se už jednou tyto experimenty zlegalizují, bude za chvíli chtít "právo na výběr potomka" každý. Zatím je totiž výběr pohlaví umožněn jen v ojedinělých případech, pokud se u rodičů vyskytnou některé choroby, které se dědí pouze po mužské linii, doplňují britské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme