Zahraniční komentátoři o výsledcích švýcarského referenda

Zahraniční noviny se dnes zabývají švýcarským referendem o vstupu do Evropské unie, případným vysláním jednotek OSN do jižního Srbska, muslimským svátkem obětování Íd-al-Kabír a vybíjením ovcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledkům švýcarského referenda vstupu do Evropské unie věnuje pozornost nejen švýcarský tisk. Z německého listu Süddeutsche Zeitung cituje naše berlínská zpravodajka Zita Senková.

Pod názvem „Modré přilby pro jižní Srbsko“ se rakouská konzervativní „Die Presse“ vyslovuje pro vyslání mírových jednotek OSN do této krizové oblasti. Protože hrozí, že do konfliktu bude zatažena i Makedonie se svou početnou albánskou menšinou, zvoní v západních vládních kancelářích poplašné signály. Státy NATO chtějí demilitarizované nárazníkové pásmo mezi Srbskem a Kosovem zredukovat. To je citlivá rána albánským povstalcům, protože tím se jejich nástupní prostor omezí. Řešení krize se tím však nedosáhne.

Bělehrad musí dosáhnout určitého narovnání s Albánci v jižním Srbsku, pokračuje list. Tamní menšina se musí cítit bezpečná. Zda však zrovna srbští policisté, kteří byli během války umístěni v Kosovu, dokáží dát lidem pocit bezpečí, je sporné. Zapotřebí je rozmístění mezinárodních mírových jednotek. To je ovšem krok, k němuž se musí jak Bělehrad, tak i Západ propracovat.

Komentář americké agentury Associated Press se zaměřil na současnou masovou likvidaci tisíců ovcí ve Francii jako opatření proti šíření slintavky a kulhavky. To zvláště těžce postihuje čtyři miliony muslimů žijících v této zemi. Dnes totiž slaví muslimové významný svátek obětování Íd-al-Kabír, jemuž padne ve Francii každoročně za oběť přes 100 tisíc ovcí.

Tentokrát se však údajně na všechny muslimské rodiny nedostane, protože například v severní Francii už není k sehnání ani jediná ovce. Mnoho islámských věřících si proto znepokojeně kladlo otázku, zda budou moci dnešní svátek oslavit v souladu s tradicí. Rektor Velké mešity v Paříži se je však snažil upokojit: „V islámu Bůh nežádá nemožné. Musíme akceptovat, že je to těžký rok, a zachovat klid.“

A na závěr trochu ze sportu. K nejsledovanějším fotbalovým zápasům uplynulého víkendu v Evropě patřil souboj mezi španělskými velkokluby - Realem Madrid a FC Barcelonou. Jeho závěr byl však podle španělských deníků skandální. Jejich hodnocení zaznamenal náš zvláštní zpravodaj v Madridu Jiří Hošek.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme