Zahraniční komentátoři se nemohou shodnout na významu vídeňských voleb

Určitě nejsou bez zajímavosti některé komentáře, které si všímají pozoruhodných výsledků nedělních vídeňských voleb. A komentátoři nejsou v interpretaci výsledků příliš jednotní. Nebude chybět krátké ohlédnutí za summitem Evropské unie a zahraniční redakce se zastavila i u udílení filmových Oscarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zemětřesení ve Vídni“ a „Haiderův volný pád“, tak nazvaly své komentáře k výsledku nedělních voleb ve Vídni římský Il Messagero a francouzský Derniéres Nouvelles d´Alsace.

Ani razantní antisemitismus a návrat k nejkřiklavějším tónům nezachránily Jörga Haidera a jeho stranu Svobodných ve Vídni před největším volebním debaklem, a to jen 13 měsíců po vstupu této strany do koaliční vlády, napsal Il Messagero. Vídeňské volby se staly skutečným zemětřesením, které bude mít dohru na celostátní úrovni. Především bude zajímavá Haiderova reakce na tuto porážku. Z Vídně teď začíná vát jiný vítr. Vítr, který ctižádostivému spolkovému kancléři Wolfgangu Schüsselovi nadělá zřejmě spoustu starostí.

Po roce společné vlády s konzervativci je teď Haiderova populistická FPÖ ve stavu volného pádu, navazuje francouzský Derniéres Nouvelles d´Alsace. Už potřetí za sebou zaznamenala tato strana v regionálních volbách značné ztráty. A ve Vídni si teď navíc vysloužila parádní facku. Jednají lidovci oportunisticky jen proto, aby zůstali u moci a mohli nominovat kancléře? Anebo teď charakter Rakouské strany lidové určuje Jörg Haider? To jsou významné otázky a musí zajímat celou Evropu. Neboť za dva měsíce bychom mohli získat další a tentokrát možná důraznější příklad takovéto politické situace. Protože také v Itálii by se mohla k moci dostat pravicová koalice stejného typu. A je nemyslitelné, že by Evropa bojkotovala zakládajícího člena Společného trhu.

Mnichovský deník Süddeutsche Zeitung míní, že „špinavý volební boj se Svobodným přece jen vyplatil, protože odvrátil větší porážku a zachoval straně více než pětinu všech vídeňských hlasů. Svobodným však už zbývá jen nacionalistická struna.“

Berlínský deník Tagesspiegel vyslovuje názor, že „kdo zná Haidera, musí vědět, že porážce nebude přihlížet nečinně. Neodpoví však na úrovni zemského sněmu Vídně, ale na úrovni spolkové vlády“, píše list, přesto ale soudí, že „se Haider dostal do kleští“.

Britský Financial Times komentuje výsledky summitu EU ve Stockholmu a mimo jiné uvádí, že Evropa nebude imunní vůči hospodářskému oslabení ve Spojených státech.

Ctižádostivý plán strukturálních hospodářských reforem, na nichž se Unie dohodla v Lisabonu, má při střednědobém pohledu zásadní význam pro evropský hospodářský růst. Je také rozhodující pro trh práce. Bylo by proto chybné stockholmský summit takzvaně „odepsat“. Směr stanovený v Lisabonu je jasný. Ale napříště by si měli politikové patnáctky klást náročnější cíle.

Většina světových deníků rozebírá předávání filmových Oscarů:

Německý Die Welt dnes ke slavnostnímu ceremoniálu v politickém duchu poznamenává: Amerika zvolila. A i když právo volit mělo jen 5722 osob a žádný z kandidátů nemá právo nechat své hlasy přepočítat, nikdo se výsledky letošního udílení Oscarů neodváží zpochybnit. Zásluhu na tom má i skutečnost, že Oscar plní svou od roku 1929 nezměněnou úlohu očividně lépe, než dvě stě let starý systém prezidentských voleb.

Přímo v centru dění se nacházející Los Angeles Times dnes otiskl článek, ve kterém popisuje hektický průběh ceremoniálu předávání prestižních sošek. Ve výčtu vítězů věnuje snad největší pozornost oceněné Julii Roberts. „Zatímco většina pozorovatelů předpovídala, že si Julia odnese domů svého prvního Oscara za hlavní roli ve filmu Erin Brockovich, herečka byla vítězstvím evidentně zaskočená, šťastně svírala zlatou sošku a mávala svým fanouškům. Oslňujíc svým megawattovým úsměvem Julia Roberts pronesla: „Miluji svět! Jsem tak šťastná! Děkuji Vám!“ A i když děkovala snad všem, s kým kdy spolupracovala, zapomněla poděkovat osobě, která byla pro film předlohou: Erin Brockovich.“

Jak poznamenává dnešní vydání britského deníku The Guardian, oscarová noc není jen o filmech samotných, ale stejně tak i o šatech. Vítězství přijde vhod. Poskytne vám 45 sekund - nebo i víc, pokud jste Julia Roberts - abyste ukázali světu svou krásu. Pravá bitva se ale vyhrává nebo prohrává na červeném koberci. Nejde jen o to, vypadat nádherně, ale také důležitě a honosně. To jsou pravidla vstupu do relativně uzavřeného kruhu holywoodské aristokracie.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme