Zahraniční listy komentují nejnovější vzkaz Usámy bin Ládina

Usáma bin Ládin o sobě dal znovu vědět prostřednictvím zvukové nahrávky. Hurikánem zničené město New Orleans čekají kontroverzní volby starosty. Volební klání v Maďarsku opět vyhrála vládnoucí socialistická strana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Usáma bin Ládin o sobě dal znovu vědět, a to prostřednictvím zvukové nahrávky, kterou v neděli odvysílala katarská televize Al-Džazíra, informuje dnes americký deník New York Times. Bin Ládinův hlas zněl mocně a bojovně, když říkal, že zabíjení amerických civilistů je oprávněné.

Bin Ládin si ve zvukovém záznamu stěžuje na to, jak se Západ vměšuje do záležitostí muslimských oblastí na celém světě, píše jiný americký deník Washington Post. Bin Ládin žádá muslimy, aby se vypravili do válkou zmítaného Dárfúru. Tam by podle něj měli tvrdě zakročit proti mezinárodním mírovým silám. Jejich pravým úkolem je totiž okupovat celou oblast a pod záminkou dohlížení nad bezpečností ukrást veškeré tamní zásoby ropy.

Na otázku, proč je vlastně kolem zveřejněné nahrávky nejhledanějšího muže světa takový rozruch, odpovídají třeba britské Timesy, které píší: zvukový záznam pochází z nedávné doby a je z něj patrné, že Usáma bin Ládin je schopen sledovat světové dění. Soudí tak podle jeho tvrzení, že zastavení pomoci nové palestinské vládě je důkazem boje Západu proti islámu.

Jiný britský deník Daily Telegraph si zase všímá toho, že nejnovější hrozby Usámy bin Ládina přišly ve stejné době, kdy britský ministr obrany John Reid potvrdil, že 3500 britských vojáků, kteří jsou v Afghánistánu, dostalo povolení k provedení preventivního útoku proti bojovníkům Talibánu a Al-Káidy, pokud dojde k ohrožení životů britských vojáků.

Z toho tedy vyplývá, proč je Bin Ladinovo vystoupení analyzováno tak, že nejhledanější muž světa stále žije. Timesy také píší, že je příznačné, že se Bin Ládin rozhodl vyjádřit se k situaci v súdánském Dárfúru. Právě tam totiž působil předtím, než se přemístil do Afgánistánu.

Pozornost světových médií se o víkendu obracela znovu na město New Orleans, které loni postihl ničivý hurikán Katrina. Tentokrát byl ale ten důvod zájmu jiný. Konají se tam totiž volby starosty. Úřadující starosta černé pleti Ray Nagin vyvolal mezi bělošským obyvatelstvem v New Orleansu ale i celých Spojených státech vlnu rozhořčení, když po řádění Katriny prohlásil, že by si přál "čokoládově hnědý" New Orleans.

Jeho květnovým soupeřem tak bude stávající viceguvernér státu Louisiana, jehož otec byl v roce 1978 posledním bělošským starostou New Orleans, píše rakouský deník Der Standard. Také americký deník USA Today komentuje první kolo voleb na post starosty města New Orleansu jako nevšední a kontroverzní.

O víkendu se uskutečnily i volby v Maďarsku, které vyhrála opět vládnoucí socialistická strana. Jak odráží tisk tento fakt? Například maďarský list Nepszabadsag komentuje vítězství socialistické strany Maďarska jako výsledek chyb opoziční strany Fidesz. List podotýká, že volby byly prohrané už před jejich samotným začátkem, začaly velkými chybami v kampani a skončily ztrátou smyslu pro realitu.

Důvěryhodnost strany utrpěla poté, co se po vstupu do EU naplnily obavy ze zdražení potravin. List ale dodává, že voliči strany Fidesz pokládali řadu důležitých otázek, například jak se Maďarsko vyrovnává s procesem globalizace. Co z toho vyplývá? Nová vláda bude muset splnit svůj slib - vybudovat nové Maďarsko, uzavírá list.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme