Zahraniční listy komentují vývoj kolem Íránu

V Paříži se dnes sejdou ministři zahraničí stálých členů Rady bezpečnosti OSN kvůli íránskému jadernému programu. Ministři mají posoudit další kroky vůči Teheránu, který se odmítá podřídit požadavku rady, aby zastavil obohacování uranu. Schůzka je také hlavním tématem zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například německý list Der Tagesspiegel dává toto téma do souvislosti s cestou kancléřsky Angely Merkelové do Washingtonu, která je plánována na tento týden. Podle list bude její hlavní téma právě krize kolem íránského jaderného programu.

Role Německa v tomto dramatu může být přeceňována. Zda bude nebo nebude válka ale možná opravdu záleží na paní Merkelové, tvrdí list. Francie je svázaná vlastními problémy, Británie předpojatá a ostatní evropské země se nepočítají. Kancléřka Merkelová a prezident Bush se snaží udržet ve hře Rusko a Čínu a udržet jednotu, ale výsledky jsou dosud velmi chabé, pokračuje deník.

Americko-německá schůzka musí prezidentu Putinovi vzkázat jasné poselství: když nebude s námi spolupracovat na řešení íránského problému, stane se z něj hlavní téma na zasedání summitu G8 v St. Petersburgu. A protože, narozdíl od probíhající války v Iráku, v tomto případě je Německo zcela na straně americké administrativy, uzavírá deník Der Tagesspiegel.

Srbsko stále nezadrželo generála Ratka Mladiče obviněného už přes deset let z nejtěžších válečných zločinů, a nedodrželo tak termín, který mu dala Evropská unie. Jednání o užších vztazích Srbska a Černé hory s pětadvacítkou jsou teď ohrožené. Co tom soudí evropská média?

Podle International Herald Tribune srbští představitelé odpovědní za spolupráci s haagským tribunálem uvádějí, že v úsilí o dopadení generála Mladiče budou pokračovat i nadále. List pak ale cituje jejich výroky, podle kterých jsou si i vědomi, že Evropskou unii už nezajímá, co všechno udělaly úřady ve snaze dopadnout generála, jemuž je přičítána odpovědnost za největší masakr civilistů v Evropě od druhé světové války, a sice povraždění tisíců muslimů v bosenské Srebrenici.

Pětadvacítka chce prostě výsledek, a toho zatím stále není Bělehrad schopný dosáhnout. Podle International Herald Tribune přitom není jasné proč. Bez komentáře pak dodává, že dlouhodobý přítel Ratka Mladiče a současný ministr obrany Zoran Stankovič včera oznámil, že premiér Koštunica promluví o kauze k národu.

Včera byl 1. máj, tedy svátek práce. U nás jej využily politické strany k předvolební agitaci. Na řadě míst Evropy se střetli radikálové s policií. Zemí, kde se tradičně konají velké demonstrace, mítinky i stávky, je Francie. Jak komentuje průběh 1. máje tamní tisk?

Například francouzský deník Le Monde píše, že účast na demonstracích byla včera překvapivě nízká. Odbory naplánovaly po celé Francii na 110 pochodů, ovšem čísla mluví jasně. Podle organizátorů se největšího setkání v Paříži zúčastnilo pouhých 60.000 lidí a podle policie jen 35.000.

Můžeme najít několik faktorů, které vysvětlí neúspěch prvomájových defilé, píše dále list. Odbory se nespojily a nesvolaly jednotnou národní manifestaci společnou pro všechny velké odborové centrály. Proti byl i kalendář, v mnoha regionech připadají letos na první květnový týden školní prázdniny a mnoho lidí odjelo na prodloužený víkend. Samotné odbory pak vidí hlavní důvod v tom, že si lidé potřebují po dva měsíce trvajících demonstracích proti smlouvě prvního zaměstnání odpočinout. Nesmíme také zapomenout, že letos manifestacím nepřálo ani deštivé počasí.

Odborový svátek komentuje také italská La Stampa. První máj je svátkem italských odborářů. Jako jinde v Evropě podporují i naše odbory levicové strany, které jsou připraveny jim přízeň oplatit. Včera slavili také to, že oba noví předsedové parlamentních komor jsou z jejich řad. Odbory by ovšem měly bojovat za jednotu. Odborová síla Itálie je dnes silně roztříštěná a riskuje tak, že neprosadí vůbec nic, uzavírá La Stampa.

Martin Hromádka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme