Zahraniční listy nejen o Lichtenštejnsku

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. a jeho syn Alois na stránkách listu Volksblatt široce analyzují vztahy s Českou republikou a Slovenskem a také současnou situaci v jejich ministátě. Lichtenštejnský monarcha se snaží vypořádat současně jak s opozicí, tak s Českou republikou. Opozici viní ze zrady vlasti a hrozí, že pro ni v knížectví nebude nadále místo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Českou republiku zase kníže kritizuje za to, že prý špatně hospodaří s rodovým majetkem. Z jeho článku cituje zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: TISK

Londýnský soud nevydal Ahmeda Zakajeva proto, že se obává, že Čečenec bude v Rusku mučen, píše britský The Independent. Soudní dvůr přijal rozhodnutí po setkáních s mnoha bojovníky za lidská práva. Některé organizace ale mají jiný názor. Ahmed Zakajev, který měl stát za mnoha teroristickými akcemi, je prý glorifikován a stavěn do role dobrého opaku prezidenta Putina.

Má v Rusku i po celém světě mnoho příznivců. Britská herečka Vanessa Redgrave dokonce nabídla padesát tisíc liber jako kauci za jeho propuštění. Rozhodnutí soudu přivítala i organizace Amnesty International. Ta také tvrdí, že v Rusku jsou vězni mučeni.

Upozorňuje na případ dvou čečenských vězňů, kteří zemřeli krátce po návratu z vězení. Zakajev považuje svoje propuštění za další šanci pro čečenský lid. Neukončíme svůj boj, dokud nepadne zločinecký režim prezidenta Putina, dodal Zakajev. Podle Rusů se britská justice chová k teroristům více než laxně. Nedávno propustili Britové pro nedostatek důkazů bývalého íránského diplomata obviněného z terorismu, dodává britský The Independent.

Situaci v Iráku, kde se Spojené státy a jejich spojenci dostávají v posledních dnech do stále větších problémů, věnuje pozornost i ruský tisk. Nás moskevský zpravodaj Petr Voldán vybírá z komentáře listu Vremja Novostěj:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: TISK

Nejvyšší soud v Alabamě se včera zachoval velice statečně, píší dnešní New York Times. Odvolal totiž svého předsedu Roye Moorea - známého jako soudce desatera. Ten před několika lety nainstaloval do soudní budovy vlastnoručně vyrobený obelisk s deseti vytesanými přikázáními, což odporuje oddělení státu a církve. Moore následně nesouhlasil s rozhodnutím soudu a odmítl kámen odstranit. Roy Moore se ale nevzdává. Vzkázal všem svým příznivcům, že bitva ještě nekončí a že bude bojovat dál. V odhodlání Moora trochu zchladilo, že se jeho podřízení, členového alabamského soudního dvora, postavili proti němu.

Etická komise sice rozhodla o sesazení Moorea už letos v srpnu, nikdo ale nečekal, že odvolání potvrdí i soudci sami. Ty, mimo jiné, přiměl k radikálnímu rozhodnutí i fakt, že soudce Roy Moore porušil zákon neuposlechnutím příkazu Nejvyššího soudu a přesto neprojevil žádnou lítost. Jak tvrdí politolog William Stewart, odvolání vlastními kolegy je u soudců věc dosti nezvyklá. Většinou si spíš snaží hledět svého. Není mi známo, že by si tím kterýkoliv ze soudců pomohl v kariéře, diví se politolog v americkém deníku New York Times.

V Německu se bojuje proti památníku obětem holocaustu. Informuje o tom tamní deník Die Tageszeitung. Nejde o památník jako takový, ale o jeho ochranu proti graffiti. Chemický prostředek, který má zabránit vandalům pomník zničit, má totiž poskytnout firma Degussa. Ta ale za druhé světové války nechvalně proslula kolaborací s nacisty. Právě v jejích výrobnách vznikal smrtící plyn Cyklón B. Památník obětem, na kterém se podílejí jejich vrazi, to není příliš morální. A je otázka, zda by takový monument vůbec stál za vytvoření, píší noviny. Potřeba připomenout oběti holocaustu tím ale zpochybněna není, upozorňuje Die Tageszeitung.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme