Zahraniční listy nejen o zacházení se zajatci z Iráku

Právníci a soudci z celého světa se včera shodli na tom, že Spojené státy porušují v Guantanámu mezinárodní právo, informuje britský The Guardian. Včera se totiž konala schůze Mezinárodní advokátní komory. Její účastníci se shodli na tom, že Američané při zacházení s zajatci nedodržují ženevské konvence.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Soudce Richard Goldstone, který velel i mezinárodním tribunálům v bývalé Jugoslávii a Rwandě, připomenul podezřelé okolnosti případu. Několik zajatců v Guantanámu už ze zoufalství spáchalo sebevraždu. Ostatních šest set zadržených žije měsíce bez naděje na spravedlivý soud. Jsou vydáni na milost Pentagonu. Advokátní komora se také shodla na tom, že právní zakotvení útoku na Irák je sporné.

A žádná země nesmí využívat hrozby terorismu k tomu, aby porušovala mezinárodní právo. V důsledku terorismu žijeme v době velkých změn, dodal soudce Goldstone. A právě proto bude mezinárodní komora velice kritická k nedodržování lidských práv. Píše se v dnešním vydání britského Guardianu.

Kamenná tvář, tichá, pomalá řeč, žádné vtipkování během přípitku, tak včera vypadal slovenský prezident Rudolf Schuster, když jmenoval nového ministra obrany. Píše o tom slovenský deník Sme. Prezident totiž z celé kauzy okolo odvolání Ivana Šimka z ministerstva obrany není nadšený. Bývalý starosta Trenčína a nový ministr Juraj Liška si proto musel vyslechnout i několik peprných poznámek. Mějte na paměti, že vaše ministerstvo spravuje obrovský majetek, řekl mu například prezident Schuster.

Narážel tím na podezření, že Ivan Šimko byl odvolán proto, že nechtěl zasahovat do milionových tendrů. Rudolf Schuster si zarýpal i do premiéra Dzurindy. Ten totiž celou výměnu ministrů spustil. Mluvčí prezidenta pak jeho špatnou náladu vysvětlil. Prezident si Ivana Šimka vážil pro jeho autoritu v armádě i zahraničí. Šimkovým odvoláním vstupujeme na velmi tenký led, řekl Schuster pro tamní deník Sme.

V Japonsku včera zemřel poslední Ibis, narozený ve volné přírodě. Jmenoval se Kin a žil v přírodní rezervaci v prefektuře Niigata, píše japonský list Asahi Shimbun. Samici Tokiho, neboli Japonského hřebenatého Ibise bylo třicet šest let. To je asi sto let, přepočítáno na lidský věk. Její smrt naštěstí neznamená, že druh vyhyne. Japonci vychovali okolo čtyřiceti mladých Ibisů, které vypustí do volné přírody asi v roce 2006.

Ptáci sice pocházejí z Číny, ale podle vědců není mezi oběma druhy žádný genetický rozdíl. Japonští ornitologové teď bědují nad svým laxním přístupem. Ani sami Ibisové ale podle deníku neměli velký zájem na zachování rodu. Od roku 1967, kdy byla Kin poprvé zachycena, nesnesla ani jedno vejce a potencionální partnery odmítala. Poslední členka rodu Nipponia Nippon tak sice nenaplnila mateřské povinnosti, ale k něčemu byl její život přece jen dobrý. Po desítky let spojoval Japonsko s Čínou alespoň zájem o záchranu tokiů, dodává Asahi Shimbun.

Komentátorka amerického deníku Washington Post popisuje případ židovské svatby dvou homosexálů. Pokrokový americký rabín neváhal spojit Adama a Rodricka ve svazek manželský. Okolo případu se zvedla diskuze, která už v USA běží několik měsíců. Mohou homosexuální svazky poškodit tradiční manželství? "A jak by proboha mohly?," Ptá se Washington Post. Ta skvělá, otevřená americká společnost umí být občas velmi nepřátelská. Konzervativní lidé vidí v homosexuálním vztahu útok na všeobecné hodnoty. Každý z nás má ale své vlastní, rodinné hodnoty. Mělo by být jen na nás, jak homosexuální svazky přijmeme, upozorňuje Washington Post.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme