Zahraniční listy o africké misi amerického prezidenta

Jihoafrický deník The Independant sleduje návštěvu amerického prezidenta George Bushe v Africe. George Bush po včerejším jednání zvýšil nátlak na zimbabwskou vládu, poté, co ho prezident Zimbabwe Robert Mugabe obvinil z líbívé politiky vůči africkým národům. George Bush prohlásil po setkání se svým botswanským protějškem, že rozhodně chce pokračovat v jednání o nastolení demokracie v Zimbabwe, píše africký list.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Je to ostuda pro obyvatele Zimbabwe a je to také nepříjemné pro Botswanu i Jižní Afriku", prohlásil Bush v Gaborone, botswanském hlavním městě. Jihoafrickým státem Zimbabwe nyní otřásá ekonomická a politická krize, v zemi je nedostatek jídla, základních potřeb a benzínu.

Vůdce zimbabwského opozičního hnutí apeloval proto po setkání s Georgem Bushem a prezidentem Jihoafrické republiky na oba státníky, aby napomohli rychlému řešení situace v Zimbabwe. Raději počítejme ve dnech, než v týdnech, vyjádřil naléhavost situace jihoafrický deník The Independant.

Izraelský předák Ariel Šaron obvinil rozhlasovou stanici BBC ze záměrného šíření nepravdivých informací. Kauzu v dnešním vydání sleduje britský deník The Guardian. Ariel Šaron navštíví v příštím týdnu Velkou Británii, avšak odmítl při té příležitosti poskytnout rozhovor BBC. Prý bude také usilovat i o to, aby byla BBC vyloučena ze všech jeho aktivit ve Velké Británii. Izraeli se totiž nelíbil program, ve kterém se rozhlasová stanice BBC věnovala mezinárodnímu zkoumání případných izraelských jaderných a biologických zbraní.

Spíše než proti obsahu programu však izraelská vláda protestuje proti jeho podtextu, který podle ní ukazuje Izrael ve špatném světle, uvádí The Guardian. "Cítíme to jako sílící rozhodnutí BBC ukázat Izrael jako kriminální stát. Je to vůči naší zemi, židovským obyvatelům a jejich historii velmi necitlivé", cituje britský deník The Guardian izraelskou vládu.

Rakouský deník Die Presse dnes otevírá téma Benešových dekretů a s nimi spojené české kauzy s Františkem Oldřichem Kinským. Každý den můžeme z Vídně slyšet chvalozpěvy na vysvětlení Benešových dekretů českým premiérem, zahajuje Die Presse svůj příspěvek. Dodatek Špidlova vysvětlení však podle deníku často mizí pod stolem - Praha nesmí zaměňovat morální zodpovědnost s politickými důvody. Co to znamená, předvádí nyní česká politika, píše Die Presse.

V hektické aktivitě a doprovázena propagadistickými aktivitami některých médií, trvá Praha na nenapadnutelnosti Benešových dekretů. Důvod pro tuto situaci představuje případ Františka Oldřicha Kinského, jemuž soud přislíbil vrácení rozsáhlého majetku v České republice. A tak nyní Praha dává hlavy dohromady a přemýšlí, jak znovu upravit svůj postoj k Benešovým dekretům, uzavírá rakouský list Die Presse.

Slovenský prezident vetoval daňové zákony, poslanci je však opět schválili. Informuje o tom dnes slovenský deník Pravda. Poslanci nepodpořili žádnou z prezidentových připomínek ke třem zákonům, které včera vrátil zpět do sněmovny. Dvě novely týkající se úpravy daní a jedna o ochraně lidského zdraví tak budou platit v původně schváleném znění.

Spotřební daň z minerálních olejů se od srpna zvýší, takže cena jednoho litru benzínu a nafty vzroste až o 3,5 Sk. Beze změn byla přijata i novela zákona o dani z přidané hodnoty, která zavádí jednotnou 19tiprocentní sazbu. I to povede ke zdražení všeho zboží a služeb, které jsou nyní zdaňované 14 procenty, uvádí slovenská Pravda. Obě normy budou účinné již od srpna tohoto roku, od čehož si slovenské ministerstvo financí slibuje posilnění příjmů ve státní pokladně. Tolik ze slovenského deníku Pravda.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme