Zahraniční listy o amrické vojenské pomoci Gruzii

Die Welt shrnuje fakta kolem odložení návštěvy Gerhardta Schrödera v České republice. Světový tisk obsáhle reaguje na vojenskou pomoc Spojených států Gruzii. Ruská Nezavisimaja Gazeta to hodnotí jako cílevědomé pronikání Ameriky na území bývalého Sovětského svazu, tedy do zájmových oblastí Ruska. To je jen několik tipů. Ostatní se dozvíte v celém příspěvku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

restižní německý deník Die Welt shrnuje fakta kolem odložení návštěvy Gerhardta Schrödera v České republice a dochází k závěru, že vinu na bezprecedentním odročení nese Česko. Více už berlínský zpravodaj Českého rozhasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Šťáhlavský: Německý tisk

Světový tisk obsáhle reaguje na vojenskou pomoc Spojených států Gruzii. Ruská Nezavisimaja Gazeta to hodnotí jako cílevědomé pronikání Ameriky na území bývalého Sovětského svazu, tedy do zájmových oblastí Ruska. List dále píše:

Události uplynulých dní dokazují, že Rusko ztrácí své postavení v postsovětském prostoru. Vliv Západu se naopak stále rozšiřuje. Pronikání amerických vojenských kruhů do Gruzie běží na plné obrátky. Současně se v Moldávii odvíjejí události, které sice navenek nejsou přímo spjaty s Gruzií, nicméně jsou součástí jednoho děje. Protesty tisíců lidí v Kišiněvě nutí moldavskou vládu, aby svá proruská usnesení zrušila.

Zkušenost minulého desetiletí ukazuje, že každé vzepětí opozice v postsovětském prostoru mělo návaznost na Západ, bylo ze Západu řízeno a financováno...Bude-li tento trend pokračovat, je ztráta Ukrajiny a Běloruska v neprospěch Moskvy jen otázkou času, uvádí ruská Nezavisimaja Gazeta.

Antiteroristická operace v Gruzii je nevyhnutelná - oponují částečně moskevské Vědomosti: buď jen s gruzínskými a americkými ozbrojenými silami, nebo společně s ruskou armádou. K úloze Ruska vlastně už experti všechno řekli: Buď USA po dohodě s Ruskem zasáhnou do osudu Gruzie, anebo Rusko konzultováno nebude - a pak je to špatné. Ale je tu ještě třetí možnost. Tváříme se, jako by se na náš názor zeptali, a nikdo se nedoví, že to není pravda. Pravděpodobně nastane právě tato třetí varianta, soudí moskevské Vědomosti.

Po Afghánistánu a Filipínách otevřely Spojené státy ve válce s terorismem nečekaně třetí frontu, která je natolik spjatá s Ruskem, že ohrožuje líbánky mezi Bushem a Putinem, navázal tematicky italský Corriere della Sera. Gruzínskému prezidentu Ševarndadzemu Kreml v minulých letech několikrát sliboval svržení, aby tak mohl Gruzii opět začlenit do své zájmové sféry.

Současně však přichází z Washingtonu jiný signál, naznačující, že se Amerika chce konfrontaci s Kremlem vyhnout. Stanice Svobodná Evropa zastavila vysílání v čečenském jazyce. Moskva totiž protestovala, že toto vysílání podporuje terorismus v Čečensku, píše závěrem Corriere della Sera.

Dánský deník Berlingske Tidende označil vytvoření evropského Konventu za začátek významné nové etapy Evropské unie. Pravděpodobným a žádoucím výsledkem by měla být ústava EU...Dojde-li mezi účastníky jednání Konventu k dohodě a ke konkrétním závěrům, musí se vlády zemí Unie na takovou možnost připravit a široce podložené příslušné návrhy přijmout s respektem, píše dánský list.

Konvent musí vést otevřenou a informovanou diskusi o tom, co Evropané chtějí společně dělat a také jak to mají dělat. Pouze vyhnou-li se delegáti sterilní debatě o federalismu nebo o jakémsi mezivládí, existuje šance se dohodnout, dodává britský Financial Times.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme