Zahraniční listy o antraxové psychóze

Světové deníky si všímají názorů na efektivnost amerických úderů v Afghánistánu. Nechybí ani citace z pákistánského tisku od našeho zvláštního zpravodaje Alexandra Píchy. Spojitým tématem je pak "úspěch" antraxové psychózy. V pozornosti listů také zůstává nejnovější vyhrocení krize na Blízkém Východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Francouzský "Le Figaro" v komentáři uvádí, že po dvanácti dnech vojenské odvety USA v Afghánistánu nelze letecké operace označit za příliš úspěšné. Západ byl připraven na okamžitý efekt a slepě důvěřoval své technice, která měla záležitost vyřídit během několika dní: týden bombardování, dva-tři dny pozemních operací a přejde se k dalším tématům. Přitom se zapomnělo, že válka trvá dlouho, je nebezpečná, vyžádá si mrtvé a nepřítel se tak snadno nevzdává. To se ovšem zjistí až při bojích s fanatickým Talibanem a s drsnými legiemi bin Ládina v afghánských horách, uvádí "Le Figaro".

Britský "The Mirror" připomíná, že v posledních dnech už šest humanitárních organizací varovalo před následky bombardování Afghánistánu: podle nich je třeba útoky přerušit, aby humanitární pomoc dorazila na místa určení. Terorismus je nutno porazit. To je však možné jen tehdy, nebude-li současná mezinárodní koalice narušena. A narušena bude, budou-li prostí Afghánci vystaveni nelidskému utrpení, uvádí britský "The Mirror".

Německý deník "Die Welt" má pocit, že talibanský ministr zahraničí Muttawakil chystá puč. Je známo, píše list, že bývalý král Záhir Šách usiluje o širokou poválečnou vládní koalici v Afghánistánu, kde by byli zastoupeni i umírnění představitelé Talibanu. Jedním z nich je jeho nynější ministr zahraničí Muttawakil. Pro možnost zapojení si připravil zcela zvláštní dárek: Úsamu bin Ládina.

Muttawakil vyzval Američany ke zmírnění leteckých útoků, aby pružnější síly v zemi mohly "přehodnotit" svůj postoj k bin Ládinovi. V talibanských mocenských strukturách to zjevně začíná skřípat. Tito samozvaní "boží bojovníci" zřejmě při pokračujících odvetných úderech USA pomalu ztrácejí nervy a chtějí si zajistit to jediné, na čem jim skutečně záleží: moc - uzavírá německý deník "Die Welt".

Také pákistánský tisk se převážně věnuje situaci ve střední Asii. Cituje z něj zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Pákistánu Alexandr Pícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

A:Pícha: Pákistánský tisk

Italský "Il Sole Ventiquattro Ore" poznamenává k antraxovým útokům v USA: Válka nervů je teď zjevně významnější než válka na frontě. Amerika potřebuje pomoc a solidaritu a hledí směrem k Evropě. V této historické chvíli má Evropa dvě příležitosti: První je možnost oplatit Americe, že v průběhu minulého století Evropu třikrát zachránila. Druhá je ta, že se EU může projevit jako vedoucí síla, jak si už léta nárokuje: postavila by se tak na stejnou úroveň s USA a mohla by těm, kdo Západ napadají, ukázat, že existuje pouze jedna fronta, naléhá italský deník.

Švýcarský "Tages-Anzeiger" k tématu uvádí: Případná biologická válka by byla první v dějinách lidstva. Před ní couvl zatím dokonce i Saddám Husajn, který v 80-tých letech zahubil jedovatým plynem tisíce iráckých Kurdů. Jen někteří ho však považují za původce bio-teroru. Jiní namítají, že zdroje antraxu mohou být přímo v USA. Stejně jako jiné země experimentovaly i Spojené státy do roku 1969 s biologickými zbraněmi, připomíná švýcarský list.

Evropské deníky se kromě Afghánistánu věnují i dalšímu závažnému tématu: opět vyhrocené situaci na Blízkém východě po atentátu na izraelského ministra turistiky Zeewiho. Zmíněný ministr byl známý svou brutalitou a extrémními názory, uvádí pařížská "Liberation". Ale dokonce i když snad šlo o pouhý akt osobní msty, znamená tato vražda mnohem víc. Jednak je Jásir Arafat nucen učinit rázná opatření proti potenciálním palestinským teroristům - a je třeba se ptát, zda to dokáže.

Na druhé straně je ovšem jisté, že izraelský premiér Ariel Šaron má teď možnost k rozsáhlé a tvrdé odpovědi. Washington proto vyzývá oba tábory pokračovat v jednání - cestu k tomu je třeba opět hledat a najít, zdůrazňuje pařížská "Liberation".

Španělský "El Periodico" vytýká prezidentu Bushovi, že svou nedostatečnou angažovaností na Blízkém východě zmařil tamní mírový proces. Připustil, aby se Ariel Šaron usilovně držel iluze vojenského řešení blízkovýchodního konfliktu. Všechny atentáty jsou zrůdné. Ale snaha Izraele ospravedlňovat svůj státní terorismus a "selektivní vraždy", je nejen morálně nepřijatelná, ale i politicky nebezpečná. Šaronův cynismus jde tak daleko, že činí za atentát na svého ministra v Jeruzalémě zodpovědného Arafata. Přitom zapomíná, že vražda byla spáchána ve městě, které Izrael protiprávně anektoval. Nebudou-li Spojené státy a Evropa schopny šílenství Izraelců zastavit, budou za výbušnou situaci na BV spoluzodpovědné, tvrdí španělský "El Periodico".

Milan Kopp, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme