Zahraniční listy o blízkovýchodním napětí

Světové listy podrobně rozebírají situaci na Blízkém východě po usmrcení palestinského předáka Abú Alího Mustafy a některé z nich vyjadřují obavu z možné války v oblasti. Dalším široce komentovaným faktem je probíhající akce Severoatlantické aliance v Makedonii Hlavní sklizeň a její vyhlídky na úspěch.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spirála násilí na BV získala zavražděním šéfa palestinské gerily Abú Alího Mustafy další podnět, napsal italský "Corriere della Sera". Dilema, které už jedenáct měsíců zalévá tento region krví, je obecně známé: Palestinský prezident Arafat, který se veřejně ukázal s automatickou puškou v ruce, zvolil násilí, aby neztratil zbytek autority. Izraelský premiér Ariel Šaron musí reagovat na palestinský teror, jenže tím jen dále radikalizuje palestinské jestřáby, uvádí italský deník.

Britský "Guardian" poznamenal, že základní politický problém podle kritiků uvnitř i mimo Izrael je to, že maximum, jaké může Ariel Šaron při jednáních nabídnout, je mnohem méně, než může Jásir Arafat přijmout. Kdyby byl pod extrémním tlakem souhlasil se Šaronovým návrhem, byl by nepochybně vzápětí svržen nebo odstaven do nějaké vedlejší funkce, soudí "Guardian".

Moskevská "Izvěstija" k současné situaci na BV napsala, že je to předehra k válce. Izraelské rakety zasáhnou jednoho palestinského předáka přímo v jeho pracovně. Byl to nejtvrdší úder Izraele za dlouhou dobu. Ale proč platil útok právě Abú Alímu Mustafovi, vůdci nepříliš vlivné Lidové fronty pro osvobození Palestiny? Izrael se zjevně záměrně vyhnul útoku na "význačné" palestinské představitele, protože by vzápětí ohrozil palestinskou pomstou životy mnoha Izraelců. Zavražděním Abú Alího Mustafy však Izrael dal ostatním palestinským vůdcům jasně najevo, že před jeho raketami si nikdo nemůže být jistý, uzavírají ruská "Izvěstija".

"Co zaseješ, to sklidíš," napsal bělehradský list "Danas" k nynější akci NATO Hlavní sklizeň v Makedonii. Smlouvání důstojníků Aliance s makedonskými vládními činiteli ve Skopji o počtu shromažďovaných albánských zbraní není jen čistá rétorika nebo matematika. Rozdílné údaje o výzbroji povstalců mohou později posloužit jako alibi pro všechny zúčastněné, kteří budou moci tvrdit, že svou část ujednání splnili. Pro NATO bude tato "sklizeň" úspěšná, pokud shromáždí jen 3500 kusů zbraní. Přitom si nikdo nehodlá lámat hlavu zkušenostmi z Kosova, kde jsme každodenními svědky toho, jak úspěšně tam byli albánští extrémisté takzvaně "od-ozbrojeni", uvádí bělehradský "Danas".

Londýnský "Independent" na pozadí vraždy britského vojáka Iana Collinse při mírovém nasazení v Makedonii k tamnímu vývoji situace uvedl: Makedonský premiér se domnívá, že zbrojní areál albánských rebelů je dvacetinásobkem množství, které hodlají v akci "Essential Harvest" shromáždit příslušníci jednotek NATO. Je však důležité, že obě strany učinily symbolické ústupky. Makedonská vláda vyjádřila ochotu zvýšit počet Albánců v řadách policie. A vzbouřenci jsou ochotni ke klidu zbraní. Udržování míru je věc nadmíru nebezpečná - jak dokazuje smrt britského vojáka, kterého zabil kus betonu shozený na jeho vůz z nadjezdu. Ale přítomnost britských i dalších vojáků v Makedonii je nadále potřebná, domnívá se londýnský "Independent".

Jak napsal ve svém úterním vydání arabský deník "Al-Hayat", upadl irácký vicepremiér a dlouholetý ministr zahraničí Iráku Tárik Azíz u diktátora Saddáma Husajna trvale v nemilost. Prezident počátkem týdne jmenoval čtyři speciální poradce, kteří mají odnynějška Azíze při setkáních se zahraničními politiky a diplomaty na každém kroku sledovat. Na podnět Saddámových synů Kusaje a Udaje skončil už před měsícem syn Tárika Azíze Ziád kvůli údajné korupci za mřížemi. Tárik Azíz, který byl v letech 1983-1991 iráckým ministrem zahraničí a jedním ze Saddámových nejbližších spolupracovníků a stoupenců, je mj. kritizován za příliš vlažný postoj vůči Francii v souvislosti s embargem OSN vůči Iráku. Cílem postupného oslabování Azízova vlivu je hlavně posílit mocenskou pozici prezidentova syna Kusaje, kterého Saddám Husajn údajně určil za svého nástupce, informuje arabský deník "Al-Hayat".

Milan Kopp, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme