Zahraniční listy o budoucnosti bez Jásira Arafata

Zdravotní stav Jásira Arafata znepokojuje země Blízkého východu i západního světa. Palestinci se ptají, co bude s Arafatem? Izrael řeší spíše otázku, co bude po Arafatovi? Izrael se musí připravit na novou realitu, domnívá se izraelský deník Haarec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z izraelského pohledu je největším problémem absence jasného palestinského vůdce, se kterým bychom mohli vyjednávat nebo koordinovat své kroky, píše Haarec.

Arafatova smrt může způsobit chaos v oblasti a vypuknutí násilí. Zřejmě budou muset přijít na pomoc také mezinárodní síly. Jejich přítomnost by byla lepším řešením, než jakákoliv vojenská akce ze strany Izraele, varuje Haarec a nabádá vládu, aby se také dobře připravila na Arafatův pohřeb. Na jeho pohřeb přijede mnoho hostů, kteří mohou být Izraelem považováni za nepřítele. Jejich zatýkání může zapálit rozbušku násilí, soudí Haarec, a dodává: Izrael může odstranit mylný stereotyp, že pouze Arafat je partnerem pro jednání. Na druhou stranu, jediná neopatrná akce Izraele může v Palestině vyvolat ještě větší anarchii, než je v současnosti, uzavírá izraelský deník Haarec.

Arabský svět si více uvědomuje, jak moc jsou Palestinci spojení právě s tímto jediným člověkem. Smrt Jásira Arafata by nyní přišla v nejméně vhodnou chvíli. S jeho odchodem se totiž Palestinci v současnosti vyrovnají mnohem hůře než například před deseti lety, domnívá se saudskoarabský list Arab News. Tehdy v roce 1992 se na Madridské konferenci objevil nový palestinský vůdce. Byl jím Haider Abdul-Shafi, respektovaný politik z pásma Gazy. On a také další umírnění politici - přišli zevnitř Palestiny a problém země neviděli jako "politický případ", ale situaci chtěli řešit z pohledu lidí, kteří v této zemi žijí a vědí, že násilí nikomu neprospívá.

Historie a Izrael však daly šanci Arafatovi, podotýká arabský list. Na konferenci v Oslu už Arafat jednal jako jediný vůdce palestinského lidu. Nyní si Palestinci nedovedou představit, kdo Arafata nahradí. Je to těžší než kdy dříve, ale přece jen existuje několik politiků, kteří jsou dostatečně velcí, aby to zvládli, poznamenává saudskoarabský list Arab News.

Designovaný šéf Evropské komise Barroso včera oznámil, jaké změny provedl ve svém týmu. Rošáda by měla odpovědět na výhrady europoslanců a přispět k~tomu, aby nová exekutiva dostala důvěru Evropského parlamentu. Mezitím stále pokračuje v práci stará Prodiho komise. Týdeník European Voice si ve svém nejnovějším vydání všímá varování expertů ohledně možných právních komplikací. Cituje z něj naše bruselská zpravodajka Pavla Kvapilová:

Do deseti měsíců vezme slovenský stát přibližně miliónu obyvatel půdu. Jedná se o téměř desetinu území celého Slovenska. Jak uvádí slovenský list SME, k zestátnění půdy dojde, pokud se její vlastníci nepřihlásí do 1. září příštího roku. Proces znárodňování začal v roce 1995, když poslanci schválili zákon, podle kterého mají lidé přijít o půdu, pokud se k ní včas nepřihlásí. Jak uvádí slovenský deník, zákon má několik sporných bodů. Nepřikazuje totiž obcím, aby se samy pokusily vlastníky půdy vyhledat a kontaktovat.

Mnohdy totiž na katastru jméno vlastníka je uvedeno, ovšem další údaje chybí, ale úřady by je mohly dohledat. To ovšem není v zájmu obcí jedná se totiž o miliardové hodnoty, podotýká slovenský list. Chybí masivní informační kampaň a informace z vývěsních tabulí před městskými úřady se nedostanou ke všem občanům. Co si o tom myslet? Vládě evidentně nevadí, když přijde k miliardovému majetku. Je zvláštní, že při propagování penzijní reformy nebo reformy zdravotnictví už vláda tak tichá nebyla, kritizuje slovenský deník SME.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme