Zahraniční listy o budoucnosti Iráku

Zatímco většina členů Bushovy administrativy se oháněla bojem proti terorismu a záchranou iráckého lidu, americký ministr zahraničí vždy vyjadřoval určité pochybnosti, tvrdí deník Boston Globe. Čas dal Donaldu Rumsfeldovi za pravdu. Volební průzkumy ukazují, že americké plány Iráčanům nesedí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ti vidí Spojené státy pouze jako okupační sílu. Jeden politický analytik to vyjádřil jasně: jakákoliv irácká vláda nebude nikdy sekulární, nikdy proizraelská a už vůbec ne proamerická.

Iráčtí Šíité, kteří s přítomností USA nesouhlasí, jsou právě tou skupinou obyvatelstva, která se dostane do rukou islámských radikálů a Saddámových příznivců. Každá vláda, kterou Američané podpoří, jim pak bude připadat loutková.

Je jasné, že jednoduše uvažující prezident Bush si neuvědomil dosah, jaký bude americká moc nad Irákem mít. Dysfunkční země, kterou vytvořil, je nejlepším podhoubím pro muslimské teroristy. Situaci může rozetnout jedině OSN. Ta může vložit moc v Iráku do těch správných, tedy iráckých rukou, vysvětluje americký Boston Globe.

Ani tři měsíce po začátku školního roku nemají všechny berlínské děti potřebné učebnice. Rodiče proto začínají bít na poplach. Píše o tom Berliner Kurier, ze kterého cituje náš zpravodaj v Německu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Tisk

Atletickým světem otřásá další dopingový skandál, informuje britský International Herald Tribune. Může za to nový steroid, který se svým složením podobá legendárním anabolickým steroidům. Ty už z olympijských sportů dávno vymizely. Udržet na uzdě sportovce, kteří si pomáhají nedovolenými prostředky ale nebude jednoduché. Koalice sportovců, jejich trenérů a chemických firem dodává stále nové podpůrné prostředky, které je těžké odhalit.

Nespolupracují ani sportovní federace. Nový steroid ještě ani nezanesly na listinu zakázaných látek. Zatím ji tedy může kdokoliv používat.Je potřeba zlepšit systém kontroly sportovců. Za každý přestupek pak vyžadovat tvrdé postihy? doživotní zastavení činnosti a finanční trest až do výše sto tisíc dolarů. Je na čase, aby se sportovní organizace probudily z letargie, upozorňuje International Herald Tribune.

K neobvyklému incidentu došlo na jedné severočínské univerzitě. Informuje o tom japonský deník Japan Times. Tři japonští studenti a jeden profesor přispěli do programu tamního kulturního festivalu tancem. Japonci si oblékli červené podprsenky z papíru a zatančili sexuálně explicitní výstup. To se ale čínskému publiku vůbec nelíbilo. Dokonce natolik, že tanečníky fyzicky napadlo. Univerzitou teď otřásá vlna studentských protestů.

Číňané požadují, aby se jejich japonští kolegové za své chování veřejně omluvili. Japonsko vyslalo na místo pracovníky své ambasády, aby situaci uklidnili. Všichni zahraniční studenti ale byli pro jistotu ubytování v hotelu, jinak by se mohli stát terčem davu. Nepokoje přicházejí jen několik týdnů poté, co čínskou veřejost pobouřil jiný případ japonské nevázanosti. Skupina japonských turistů propašovala do jihočínského hotelu několik čínských nevěstek, dodávají dnešní Japan Times.

Karel Hanzelka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme