Zahraniční listy o budoucnosti Iráku

Američané se hodlají vzdát správy Iráku třicátého června. Do té doby čeká OSN ještě hodně práce, píše deník Boston Globe. Generální tajemník organizace národů si na to pozval nejlepšího "opraváře" pro porouchané mezinárodní vztahy Lakdara Brahimiho. Ten se teď snaží zapojit arabské sunity do obnovy Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Snad se mu tak podaří zastavit vlnu násilí na Blízkém východě. Sunité už od začátku nesouhlasili s přítomností Američanů v Iráku. Teď se bojí, že se moc dostane do rukou šíitů a znepřátelených Kurdů. Proto se snaží v zemi vyvolat chaos.

Brahimi musí etnické třenice vybalancovat a neztratit přitom objektivitu. Sám je totiž arabským sunitou - sunnity mu to pomůže uklidnit. Zato se zcela jistě stane terčem hněvu šíitů. Překážky na Brahimiho čekají ale i přímo mezi Sunity. Zapojit je do politického dění v~Iráku totiž neznamená vzkřísit stranu Baas. Jediný sympatizant bývalého Saddámova režimu může celý podnik zdiskreditovat.

Přesto se OSN musí do takového podniku pustit. Schůzky všech tří zúčastněných stran sunitů, šíitů a Kurdů zastaví násilí a hlavně pomůžou Iráku v očekávaných volbách, upozorňuje americký deník Boston Globe.

Všechny slovenské deníky se zamýšlejí nad tím, proč první kolo prezidentských voleb přineslo takové překvapení. Shodují se v tom, že vítěznou dvojicí Mečiar - Gašparovič jsou zaskočeni všichni. Tvrdí také, že Kukanova prohra je vážným signálem pro celou vládní koalici. Ze slovenského tisku vybírala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Zvykli jsme si, že televize boří různá tabu. Channel 4 se teď otevřeně pustil do jednoho z posledních, píše britský Daily Telegraph. Na konci dubna totiž odvysílá dokument s názvem Můj zárodek. Hlavní postava v něm absolvuje interrupci pomocí vakuové pumpy. Channel 4 už předem oznámil, že dokument obsahuje i záběry mrtvého plodu. V Británii jsou přitom takové obrázky na ostří nože. Během posledních voleb je dokonce zakázali.

Birminghamský arcibiskup odsoudil dokument slovy, že každý film zobrazující potrat odporuje katolickému smýšlení. Autorka filmu Julia Blacková právo na interrupci podporuje, její film ale paradoxně může ženy od potratu odradit.

Renata Havranová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme