Zahraniční listy o dalším útoku na Londýn

Britské noviny pochopitelně rozebírají včerejší výbuchy v Londýně. Dokud pákistánský prezident Parvíz Mušaraf neumlčí militantní Pákistánce z madrás, tedy náboženských škol, nic se nezmění, myslí si Daily Telegraph.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

O tom, že za útokem stojí pákistánští islamisté, deník vůbec nepochybuje. Británie umožnila militantním muslimským kazatelům, aby tu šířili nenávist a rozbroje. Po celé zemi se prostřednictvím muslimských komunit šíří literatura a filmy, které podněcují extremismus. Někteří to považují za typickou ukázku britského liberalismu. Zahraniční tajné služby ale už léta šílí z laxního přístupu Britů.

To dokazuje i případ pákistánských útočníků, kteří zosnovali výbuch v londýnském metru sedmého července. Ti přijeli do Británie z návštěvy Pákistánu s~vymytými mozky a hned po příjezdu se spojili s militantními muslimskými skupinami a Al-Kájdou. V ostrovním království se ztratili. Každý, kdo někdy viděl záběry z pákistánských komunit, to pochopí. V tamních ghettech, vypadajících jako typická pandžábská vesnice, se může schovat úplně každý.

Zasáhnout může jedině pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Právě on musí potlačovat terorismus ve své zemi všemi prostředky. A Británie by se konečně měla vzbudit, nabádá tamní Daily Telegraph.

Teroristé budou mít v jednom nad západními státy vždycky převahu, tvrdí dnešní Timesy. A to je moment překvapení. To, co začalo jako normální den, se změnilo v naprostý chaos. Krize, vypnuté telefony, strach a nejvyšší stupně ohrožení a to všechno jen pro trochu nevybuchlé trhaviny a minimální ztráty. Včerejší útok mimo jiné ukázal, jak je náš nepřítel vlastně slabý.

Zlatým pravidlem každé teroristické skupiny je využít momentu překvapení. O to se útočníci snažili také sedmého července. Londýn spal. Teroristé proto chtěli zabít co nejvíc lidí najednou. To se jim ale moc nepovedlo, protože jsou slabí a špatně financovaní. Pro zemi jako je Británie je snadné se jim ubránit. Jakmile se totiž začne starat o svou bezpečnost, nemají extremisté šanci, uklidňují své čtenáře list The Times.

Nad kořeny islámského fundamentalismu a terorismu se zamýšlí také italský tisk. Liberálně levicový deník La Repubblica uveřejnil dlouhý článek pod titulem "Školy nenávisti" Guida Rampoldiho, který vypráví o svém setkání s Zia ul-Quasmim, hlavou nejvyšší rady Vojáků Mohamedových druhů, Sipah-i-Sahaba, organizace známé pod zkratkou SSP, ktera je velmi blizká teroristům. Z článku vybírala spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: Tisk

Jak píše ve svém dnešním vydání list Haaretz, demokracie v Izraeli má za sebou velký test. Extrémní pravice se totiž pokusila zvrátit rozhodnutí vlády o vyklizení pásma Gazy. Neúspěšně. Policie a armáda je na místě obklopila a zastavila protestní pochod. Vláda tak využila své autority. Dobrou práci odvedla i policie. Zastavení protestujících provedla relativně klidně.

Kromě toho se také podařilo vyvarovat se násilí ze strany Palestinců. To zařídila americká administrativa, tedy její ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Ta také dnes navštíví Ariela Šarona a podpoří jeho plán na vyklizení Gazy. Izrael se prostě odhodlal k několika důležitým krokům. A návštěva Riceové dokazuje, že to oceňuje i zahraničí. Na politickém horizontu se začíná objevovat naděje, raduje se izraelský Haaretz.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme