Zahraniční listy o dramatu v Osetii a šancích G. Bushe

Už třetí den drží ozbrojenci ve městě Beslan v Severní Osetii více než tři stovky rukojmích ve škole. Jak informuje ruský deník Moscow Times, únosci včera propustili na svobodu třicet žen a dětí. To je první malý úspěch vyjednávání, píše deník. Ovšem ve škole jich stále zůstávají stovky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Oficiální zdroje to sice nepřiznávají, ale odhaduje se, že ve škole mohlo být až tisíc dvě stě lidí. Údaje o mrtvých se také liší, píše deník. Zřejmě jich je zatím šestnáct. Musíme si ovšem uvědomit jinou věc, pokračuje list. Z lekce v Severní Osetii nebo z moskevského divadla se totiž mohou poučit další teroristé.

Tento únos totiž není ojedinělá akce. Stává se bohužel noční můrou celého Ruska. Prezident Putin teď čelí nejtěžšímu rozhodnutí svého úřadování. Pokračovat ve svém tvrdém postoji vůči teroristům anebo ustoupit jejich požadavkům? Zázrak, který by způsobil, že se všichni unesení dostanou ze školy živí, se bohužel asi nestane, domnívá se ruský list.

Polský deník Trybuna se dnes ve svém komentáři zabývá problémem šíření terorismu ve světě. Cituje z něj náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: TISK

Za oceánem vyvrcholil sjezd republikánské strany vystoupením prezidenta George Bushe. A jak vidí jeho projev deník The New York Times? Prezident Bush přijal nominaci, nastínil návrhy, které hodlá změnit a také se co chvíli strefoval do svého protivníka, senátora Johna Kerryho.

Tak by se dal ve stručnosti shrnout Bushův hodinový projev, domnívá se americký list. Bushovo působení v Bílém domě ovlivnila tragédie jedenáctého září, od níž se odvíjely jeho další kroky. Tak alespoň obhajoval prezident svoji kampaň proti terorismu. List New York Times si myslí, že Bushův projev byl méně ostrý než vystoupení ostatních delegátu ve čtyřdenním republikánském maratonu.

A stejně jako to udělal při své nominaci před čtyřmi lety, své vystoupení se snažil osvěžit sebekritickými vtípky. Jeho publikum zdá se bylo nadšené. Lidé v sále tři minuty skandovali heslo "Další čtyři roky", zatímco prezident Bush dramaticky stál na pódiu a smál se na svého otce, bývalého prezidenta. Našli se i takoví, kterým se to nelíbilo, ovšem ti byli rychle a tiše vyvedeni ze sálu, dodává The New York Times.

Skotsko se chce poučit od svých irských sousedů a zakázat kouření na veřejnosti. Píše o tom dnešní Guardian. Skotský premiér Jack McConnell se právě vrátil z cesty po Severním Irsku, a z politika, který se k zákazu kouření dříve stavěl vlažně, je nadšený průkopník tohoto zákona ve Skotsku. Nyní jedná o tom, že by úplný zákaz kouření na veřejnosti prosadil do roku 2006.

"Cože? To si nebudu moci dát cigárko nikde venku?", popisuje britský list reakce návštěvnice kavárny ve skotském Glasgow. Jaký to má smysl, když si nemůžeme v baru nebo v klubu dát cigaretu?, svorně se ptají odpůrci návrhu. Zákaz kouření se nedotkne pouze návštěvníků restaurací. Podle odhadů ekonomických expertů přijde o práci až třicet tisíc lidí a pohostinným zařízením poklesnou příjmy.

Na druhou stranu nekuřákům by mohl zákon pomoci, ti jsou v restauracích ohrožováni a obtěžováni pasivním kouřením, pokračuje deník. Ovšem kuřáci se stejně svého potěšení nevzdají. V Irsku jim za porušení zákazu hrozí pokuta tři tisíce eur.

Tu samou částku zřejmě zaplatí za porušení zákona i skotští kuřáci. Kuřáci budou tedy trestáni dvakrát vysokým zdaněním cigaret a pokutami. Třeba si to nakonec někteří rozmyslí, poznamenává britský deník Guardian.

Milan Kopp, Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme