Zahraniční listy o důsledcích voleb v Severním Porýní - Vestfálsku

V Německu fakticky padla vláda ekonomicky nejsilnější evropské země, která dlouhodobě také prosazuje urychlenou evropskou integraci. Jak tato skutečnost ovlivní politickou situaci na starém kontinentu? Nad tím se zamýšlí řada evropských listů. Skandinávské noviny prolistoval berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Konzervativní Svenska Dagbladet soudí, že Schröderova odvaha přinese jen malý zisk. Ekonomický růst ho odmítá poslouchat, zatímco nezaměstnanost roste. Nedělní porážka SPD v Severním Porýní - Vestfálsku přivedla naopak předsedkyni CDU Merkelovou do vysněné pozice. Její vnitrostranické postavení posílilo. Nikdo ale není prorokem, varuje Svenska Dagbladet, s poukazem na sílící tábor voličů, kteří k urnám vůbec nehodlají přijít.

To dánské Berlingske Tidende mají jasno, Schröder svůj konec nemůže odvrátit, soudí konzervativní noviny. Ostatně: V roce 1998 za kriteria své úspěšnosti určil snížení nezaměstnanosti. Po léta zůstával Schröder ale kancléřem, který nic nedělal. V roce 2002 vyhrál volby jen díky směsicí antiamerikanismu a inscenovaných sympatií k obětem povodní, soudí příkře německého představitele dánské periodikum.

Liberální dánský Politiken však souhlasí: Levice je u konce. Voliči nicméně mohou vybírat jen ze dvou formací, které shodně nabízejí občanům více starého, než nového. V SPD její předseda Müntefering si nově oblíbil starý třídní boj, v občanských stranách CDU a CSU zase hodlají spasit zemi starou ideou národního státu. Avšak dlouhý pochod evropské levice skrze kontinentální struktury je u konce, uzavírá dánský Politiken.

Americký deník Washington Post komentuje důsledky návštěvy afgánského prezidenta Hamída Karzaího ve Spojených státech. Po roce 2001 založilo svou budoucnost na vztahu s USA mnoho islámských zemí. Žádný z jejich představitelů ale nezašel tak daleko, jako Hamid Karzáí. Tento týden podepsal ve Washingtonu strategickou smlouvu. Za to, že v zemi udrží demokracii, budou se dodržovat lidská práva a bránit se terorismu, očekává ochranu od amerických jednotek a průmyslovou a ekonomickou podporu Washingtonu.

Karzáí je dobrý spojenec. Téměř bez mrknutí oka přešel skandál s týráním vojenských vězňů v afghánských věznicích. Navíc je dobré mít demokratického spojence v zemi, která kdysi hostila Al Kajdu. Proto je nepochopitelné, proč je Bushova administrativa v pomoci Afghánistánu tak laxní. Washington by měl urychlit a zlepšit svou pomoc této muslimské zemi. A před tím, než začne kritizovat vývoz opia, by si měl zamést před vlastním prahem, píše ve svém dnešním vydání americký deník Washigton Post.

Japonsko-čínské vztahy opět o stupínek ochladly. Čína totiž kritizovala, že japonský premiér Koizumi navštívil kapli, adorující japonské vojáky padlé v druhé světové válce. Setkání mezi představiteli obou zemí bylo zřušeno. Událost sleduje čínský deník China Daily. Podle čínské vlády je takové chování Japonců neomluvitelné. Nejen kvůli návštěvě kaple, ale také kvůli několika nedávným projevům, které zpochybňují čínské oběti druhé světové války. Bylo jich třicet pět milionů. Proto nepřijmeme ani omluvu Japonců za zrušené setkání, tvrdí vláda. Je totiž vidět, že není upřímná, dodává deník China Daily.

Výběr ze severokorejských novin patří v zahraniční nabídce k výjimečným. Jejich články se nesou v duchu stalinismu, jako bychom stále byli v 50.letech. Náš zvláštní zpravodaj v Severní Koreji Robert Mikoláš proto využil této příležitosti a zjišťoval, co a jak deníky píší. Vybíral z listu Rodong Šinmun:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Severokorejský tisk

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme