Zahraniční listy o dvojích cenách

Zahraniční turisty uráží dvojí ceny. Píše o tom slovenský deník SME. Do Vysokých Tater se opět po letech vrátili v hojném počtu Češi a Poláci. Turistické cesty jsou plné lidí. O víkendech vypadá stezka mezi Štrbským a Popradským plesem jako promenáda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Slovensko začali objevovat i turisté z ostatních částí Evropy. Jejich nároky jsou však podstatně vyšší, píše slovenský list.

Často odjíždějí nadšení z přírody, ale zklamaní z úrovně slovenských služeb a rozdílných cen pro cizince a pro Slováky. Problémem jsou vysoké poplatky za parkování, nedostatek veřejných toalet, ale i nedostatečné otvírací doby slovenských restaurací. V sobotu večer se nevaří a v neděli pro jistotu vůbec neotevírá, všímá si slovenský deník SME. Britské noviny jsou plné článků o zahájení vyšetřování okolností, za jakých zemřel doktor David Kelly. Tento prominentní odborník na zbraně hromadného ničení si v červenci vzal život. Náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek si komentáře prohlédl a telefonoval.

Sexed up! Hlásají typické palcové titulky v levicovém listě Daily Mirror, což volně přeloženo znamená přikrášleno, jde o názor, podle něhož na základě včerejších výpovědí při zahájení nezávislého vyšetřování pod vedením lorda Huttona v Londýně vláda před zásahem v Iráku skutečně přikrášlila nebezpečí, které představovaly irácké zbraně hromadného ničení. Podrobné referáty o prvním dni vyšetřování okolností smrti dr Davida Kellyho jsou ve všech listech a autor redakčního článku v londýnských Timsech poznamenává, že lord Hutton by se měl vyhnout tomu aby se z jeho vyšetřování stal cirkus - autor úvodníku poznamenává, že z prvních svědeckých výpovědí může čerpat určité zadostiučinění také BBC.

Na druhé straně podle autora redakčního článku v Daily Telegraphu v této rané fázi vyšetřování vychází najevo poněkud jiný obraz situace, než jaký se snažila prezentovat BBC. Dr Kelly byl původně vylíčen jako práskač, tragicky zachycený cynickými silami. Včerejší svědecké výpovědi nasvědčují, že opravdový příběh je mnohem složitější, dodává autor redakčního článku v Daily Telegraphu.

U britských novin ještě zůstaneme. Dnešním vydání listu The Guardian píše, že Saddám Hussajn nařídil chemický útok. Bývalý zbrojní inspektor OSN David Kay tvrdí, že irácké jednotky dostaly nařízení použít chemické zbraně proti spojenecké armádě. Inspektor Kay však přiznal, že nenašel stopy samotných zbraní a že nedokáže vysvětlit, proč nebyly nakonec využity. Podle amerických tajných služeb nalezli inspektoři pouze evidenci příkazu k jejich užití, píše britský deník.

Jednou z možností vysvětlení je, že toto nařízení bylo součástí promyšleného oklamání západních velmocí a mělo za cíl odstrašit americké jednotky, které se chystaly k invazi do Iráku. Ispektor Kay prohlásil, že nechce zveřejňovat konkrétní výsledky své práce, dokud nebude definitivně hotová a dokud nenalezne konečné důkazy pro svá tvrzení. Tlak Bílého domu na zveřejnění informací je však velice silný. Americké úřady očekávají, že k publikování zprávy dojde co nejdříve, dodává britský deník The Guardian.

Komentář německého listu Süddeutsche Zeitung si všímá demise liberijského prezidenta Charlese Taylora. Pro své chování si Taylor podle německého komentátora vybírá zajímavé vzory. Jednou se srovnává s Ježíšem, který podle něj byl svého času také křivě obviněn. Jindy se shlíží v Terminátorovi. "Já se vrátím", prohlašuje v akčním stylu Arnolda Schwarzenegra. Jenže Taylor žádá také o podporu nejvyšší: "Bude-li Bůh chtít, vrátím se", prohlásil, když při slavnostním obřadě skládal svůj prezidentský úřad. Avšak ve světě Hollywoodu dokáže Terminátor změnit zlo v dobro.

Ve světě Libérie je něco podobného sotva možné, uvádí německý deník. Pondělní ceremonie měla ukázat Libérii jinou. Charles Taylor se rozloučil se svým úřadem se vší slávou, uvnitř v paláci, obklopen dalšími čtyřmi africkými prezidenty. Venku na ulicích zatím panoval chaos, nedostatek vody, potravin a léků. Lepší groteska očekávaného ukončení války nemohla být zinscenována, uzavírá komentář německého deníku Süddeutsche Zeitung.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme