Zahraniční listy o francouzském odmítnutí euroústavy

Hlavním tématem probíraným v evropských novinách tedy zůstává i nadále francouzské odmítnutí euroústavy. Podívejme se na názory některých deníků: "Francouzským NE se Evropa dostala do krize", tvrdí například německý list Frankfurter Rundschau. Nejvyšší prioritou Evropské unie by proto mělo být překonání této krize, pokračuje dále deník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ratifikační proces by měl pokračovat, především proto, aby donutil země, které ústavu odmítly, aby o svém NE přemýšlely znovu, myslí si německý Frankfurter Rundschau.

Odmítnutím evropské konstituce riskují Francouzi podkopání křehkého kompromisu, na kterém je celá evropská integrace postavena, soudí francouzský Le Monde. Nedělní výsledek především ukazuje, že Francouzi nejsou a nebyli horlivými nadšenci sjednocené Evropy. "Ne" bylo motivováno nacionalismem, xenofobií, dogmatismem a nostalgií po "staré Evropě", konstatuje francouzský list Le Monde.

A teď pohled na stránky španělského deníku El Mundo: "Nejsmutnější zprávou je, že výsledek nedělního referenda znamená konec projektu, který chtěl vytvořit velkou federaci schopnou konkurovat Spojeným státům a Číně", uvádí španělský list. Evropská ústava totiž není jen o politice, je to především šance pro lepší ekonomickou integraci, říká španělský El Mundo.

Dejme prostor také těm, kteří výsledek francouzského referenda nevidí tak černě: Například německý Die Welt vidí v nedělním hlasování "dobré znamení pro Evropu". Francouzské referendum nesmetlo Evropu, ale jednu špatnou vizi o Evropě, říká deník a dodává: Navrhovaná ústava byla totiž příliš komplikovaná, dlouhá, centralistická a místy si protiřečila, uvádí německý Die Welt.

Nejvíce znepokojivým výsledkem francouzského referenda je gigantické myšlenkové úsilí euro-entuziastů, zaměřené na bagatelizování významu francouzského hlasování. Tito lidé navrhují pořádat referenda tak dlouho až budou mít kladný výsledek. Více z komentáře deníku Rzecpospolita cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dorazín: TISK

Severoamerický Christian Science Monitor si všiml, že do Evropy přichází nová hra: Sudoku. Zapomeňte na křížovky, až poznáte Sudoku, už nebudete luštit nic jiného, tvrdí deník. Sudoku je původem z Japonska, a nyní se rychle šíří po starém kontinentu.

Například mnozí Britové už kvůli luštění přejeli stanici metra anebo přišli pozdě do práce. Jednoduchý japonský rébus se už stal bestsellerem. Je totiž úžasně jednoduchý a přitom vám procvičí logické myšlení. Principem je pouhé vepisování čísel do mřížky, která má devět krát devět polí a zároveň je rozdělena do buněk o třikrát třech polích.

Pravidla jsou na první pohled jednoduchá - uvádí list a přidává i podrobný návod. Pak ale dodává: Až si to zkusíte, uvidíte, že to vůbec není tak jednoduché. A nepřestanete, dokud na to nepřijdete. Jako mnoho lidí před vámi, pobaveně dodává Christian Science Monitor.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme