Zahraniční listy o jednání mezi EU a Tureckem

Pondělní dohoda mezi Unií a Tureckem přišla na poslední chvíli. Pro někoho je to vítězství, pro jiné možná prohra. Jisté je, že Turecko ztratilo hodně ze svého nadšení pro přijetí do evropského společenství. Turecko se, jak říkají Rakušané, začlení nejdřív za deset let. Už teď ale těžko přijímáme fakt, že slůvko začlenění znamená kompromisy. Tolik Turkish Daily Press.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nekonečná Evropa, Senzace v pětadvacítce. Tak dnes některé ruské deníky označují rozhodnutí Bruselu zahájit s Tureckem přístupové rozhovory o členství v Evropské unie. Co všechno by možný vstup Turecka do EU znamenal pro Rusko? To ve svém komentáři připomíná deník Izvěstija. Cituje z něj náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Slovenská vládní krize má svou dohru. Hlavní aktér nedávné korupční aféry, Pavel Rusko, představil novou konspirační teorii, píše slovenský deník Sme. Jeho stranu Aliance nového občana se nepokusil potopit bývalý místopředseda Lintner, ale vedení koaličních stran KDH a SDKÚ. Za celou aférou stojí boj o voliče Aliance. Křesťanským demokratům a demokraticko-křesťanské unii údajně asistoval šéf slovenské kontrarozvědky.

Je zřejmé, že sebekritika nepatří k vlastnostem, kterými bývalý ministr hospodářství oplývá. Jinak by musel přiznat, že chyba byla na jeho straně. Po odhalení směnky na sto milionů slovenských korun, kterou podepsal, následně neodstoupil. Tím vyvolal rozkol ve vlastní straně a výrazný pokles preferencí. Nedostatek sebereflexe je vlastnost společná většině slovenských politiků. A tak se nám prezentují v podobě jakýchsi polobohů, kritizuje slovenský deník Sme.

O tom, že rasismus v USA ještě není minulostí, píše americký deník Washington Post. Cituje bývalého ministra školství a protidrogového aktivistu Williama Bennetta. V televizní debatě nabídl překvapivý způsob, jak ve Spojených státech snížit kriminalitu - ukončit všechna těhotenství žen tmavé pleti. Vzápětí dodal, že to je ale neproveditelný, absurdní a nemorální postup. V tom má tedy určitě pravdu, rozčiluje se list.

Jak ho ale mohlo napadnout něco děsivého? Jak mohl takovou poznámku vůbec vypustit z úst? Diví se Washington Post. Bennet totiž citoval výzkum Stevena Lewitta, jakousi rock star moderní ekonomie. Ten připisuje kriminalitu zákazu potratů. Nechtěné děti chudých osamocených rodičů totiž podle jeho výzkumů nejčastěji sklouznou k zločinu.William Bennett si k teorii přidal barvu pleti nechtěných dětí. Je vidět, že, co se týče rasismu, máme ještě hodně nedokončené práce, upozorňuje Washington Post.

Pro mnoho radikálních muslimů je Bali slabým místem jejich víry, píše australský list The Age. Místní hinduisté po léta budovali podmínky pro cestovní ruch. Orientovali se na zahraniční návštěvníky. Muslimská skupina tak zůstávala stranou, nesplynula s většinovým hinduistickým obyvatelstvem. Právě střet kultur cizince, a zejména Australany, na Indonésii tolik přitahoval. Proto by teď měli vyjádřit svou účast indonéskému lidu. Zato australská vláda by měla pomoci hmotně například tím, že Indonésii poskytne své tajné služby, navrhuje tamní deník.

Jitka Malá, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme