Zahraniční listy o kandidátech na Nobelovu cenu míru

Polské deníky spekulují o možném lauerátovi letošní Nobelovy ceny míru. Shromažďují důvody, proč by se jím měl letos stát jeden z hlavních kandidátů-papež Jan Pavel II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z polského tisku vybíral varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Tisk

Kdo ji nakonec dostane?, se ptá i slovenský deník SME. Důvodem pro udělení ceny papeži může být nejen jeho dvaapadesátiletý boj za mír a odpor k válce v Iráku. Jeho zhoršující se stav vede mnohé k domněnce, že je mu potřeba dát mu cenu co nejdříve. Posmrtně se totiž neuděluje.

Většina expertů má ale jiný názor. Václav Havel nebojoval za mír jen posledních pár let, celý život to byl bezúhonný člověk. Vítězství Havla tipuje i Stein Toennesson, ředitel mezinárodního výzkumného centra pro mír, PRIO. Pocta Havlovi by byla i skromným poděkováním Evropské Unii. A té ještě nikdy cenu neudělili, říká. Havlovo zvolení symbolicky podpoří rozšíření Evropské Unie, píše slovenský deník Sme.

Český Telecom čekají velké výzvy, píší britské Financial Times. Rozhodl se totiž koupit další podíl mobilního operátora Eurotel. Poté, co se nevydařila privatizace Telecomu, jde o závažný krok. Strategický partner českého giganta a jeden z vlastníků, Telsource, se nedohodl s hlavním zájemcem o sedmadvacetiprocentní podíl Telecomu. Deutsche Bank měla za podíl zaplatit skoro dvě miliardy eur. Teď chce ale Telecom koupit zbývajících čtyřicet devět procent Eurotelu.

Na to dostal největší půjčku, o jakou kdy středoevropská společnost zažádala-osm set padesát milionů eur. A hraje o čas. Potřebuje totiž strategického partnera-je poslední z velkých telekomunikačních společností, která ho nemá. Navíc je vlastníkem Telecomu stát. Společnost je proto ovlivňována politickými tlaky. Eurotel, který drží skoro polovinu trhu s mobilními telefony, je nezávislou společností a udržet Eurotel bez politických vlivů je základní podmínkou investorů do Telecomu. Jeho cenu navíc státní vlastník snižuje. A privatizace se, podle ministra Vladimíra Mlynáře, Telecom dočká nejdříve po Vánocích, shrnují situaci Financial Times.

První čínský astronaut, neboli taikonaut, jak mu v Číně říkají, má letět do vesmíru patnáctého října. Proč ho chce Čína vlastně vyslat? Na to odpovídá deník International Herald Tribune. Číňané tvrdí, že vesmírný program je projevem rozvoje země. Jde ale o velmi nákladnou součást průmyslu. Proto si někteří mezinárodní experti myslí, že má jen zakrýt vojenské aktivity Číny. Může ale také jít o snahu dokázat, že Čína patří mezi těch pár takzvaných velkých hochů -tedy Spojené státy a Rusko. Program také poskytuje práci mnoha lidem, a to může být další z důvodů.

Čína vydá ročně na svůj vesmírný program okolo dvou miliard dolarů. S patnáctimiliardovým rozpočtem NASA, se to vůbec nedá srovnat. Je otázkou, zda bude východní velmoc vůbec schopna něčeho dosáhnout. Politická vůle sama o sobě nestačí. Jestli Čína uspěje, bude to bez nadsázky stejný úspěch, jako americká série Apollo. Když ale Šenzu Pět svůj úkol nesplní, pak se možná Čína zeptá, zda má cenu v programu pokračovat, myslí si International Herald Tribune.

Ukrajinský list Den se zmiňuje o husarském kousku tamních fotbalistů. Ti se rozhodli sehrát zápas proti nepálským šerpům. Háček je v tom, že se bude hrá v šesti tisících metrech nad mořem. Hráči ale nejsou na tak řídký vzduch zvyklí. Den připomíná, že to fotbalistům může přinést nemalé zdravotní problémy. Dokonce může jít i o život, píše list. Hra proto bude trvat jen dvakrát patnáct minut. Ukrajinský tým je svými extrémními kousky už proslulý. Mezi jeho nejznámější zápasy patří ten, který se odehrál na Severním pólu. Ukrajinci tam tehdy vyvěsili nejen národní vlajku, ale i tu fotbalové federace, dodává ukrajinský Den.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme