Zahraniční listy o kodaňském summitu EU

Sen se splnil. To je název komentáře šéfredaktora polského listu Gazeta Wyborcza Adama Michnika k ukončení jednání Polska s Evropskou unií na summitu v Kodani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z článku cituje náš vrašavský zpravodaj Pavel Novák:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský tisk ke Kodani

Také francouzské deníky věnují pozornost summitu Evropské unie a všímají si role, kterou na kodaňské vrcholné schůzce hrály Spojené státy. Více už prozradí pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Francouzské noviny o rozšíření EU

Radost ze sjednocení Evropy ale trochu kalí postoj Evropské Unie k Turecku. Podle listu International Herald Tribune svým rezervovaným postojem Unie hodně pokazila. Její rozhodnutí, že se o zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem bude rozhodnuto až v roce 2004 je zřejmě poslední obstrukcí, kterou je Turecko schopno akceptovat. Přitom je pro Evropu dnes už nepostradatelné - takovou politickou orientaci na západní svět nevidíme u žádné jiné země muslimského světa a zavedený trh šedesáti milionů Turků může Unii hodně pomoci, upozorňuje dnešní vydání International Herald Tribune.

Podle tureckého listu Turkish Daily News, ale není rok 2004 pro Turecko přijatelným datem. Jak řekl šéf tureckého parlamentu, jejich země dosáhla summitu v Kodani jen díky rokům solidarity a usilovné práce, proto se nyní turečtí představitelé cítí uraženi. Přesto ještě doufají, že se jim co nejdříve podaří rozhodnutí Evropské komise zvrátit.

List se dále zamýšlí nad příčinami neúspěchu jednání Turecka a Evropské Unie. Když se chcete zapojit do nějaké organizace, začnete urážet její členy a spolčovat s těmi, kteří do ní vůbec nepatří? ptá se deník. Přesně tak se prý turečtí představitelé zachovali. Unie ale neměla o mnoho víc taktu - odmítá Turky nikoliv kvůli ekonomickým či politickým důvodům, ale čistě z iracionálních náboženských pohnutek. Za takových okolností se Evropská komise nemůže divit, když ji turecký premiér nazve spolkem křesťanských fundamentalistů - uvádí Turkish Daily News.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme