Zahraniční listy o letních vedrech

Nejdříve prolistujeme franocouzské deníky. Kritická situace v každé zemi - ať už následkem přírodních katastrof či abnormálních teplot - je i zkouškou pro vládu. Ta francouzská v ní - podle listu Le Monde - selhala. Z francouzských novin cituje Jan Šmíd.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Tisk

Německý deník Die Welt rozebírá jeden paradox. Mnozí v Evropě dělají co mohou pro záchranu tropických deštných pralesů, zatímco za humny jim na kontinentu každý rok požáry ničí celé lány lesů. A tak někteří Evropané sedí na terasách, popíjejí pivo a zachraňují africké pralesy, zatímco jiní Evropané sedí na středomořských plážích, popíjejí pivo a za jejich zády mizí les, píše Die Welt a ironicky dodává:

Každý rok shoří tisíce čtverečních metrů evropských lesů, a přitom jsme neviděli jediný pochod hnutí Greenpeace, při kterém by ochránci prostředí za sebou táhli nějakou spálenou borovici jako memento. Evropa ale musí něco dělat proti destrukci svého přírodního bohatství. I když je možná na čase, aby do boje za ochranu evropských lesů vytáhla ekologická hnutí v jihovýchodní Asii a Jižní Americe, uzavírá die Welt.

11. září navštíví sousední Slovensko papež Jan Pavel II. Naši sousedé se na jeho návštěvu důkladně připravuji už teď. Opravují cesty a spravují města, která má papež navštívit. Deník Sme však upozorňuje na to, že na návštěvu papeže by se měli slovenští věřící připravit především duševně.

Lidem by se mělo zdůraznit, že návštěva papeže není jenom senzace, ale především velká příležitost k posílení víry, domnívá se slovenský list. Návštěva Jana Pavla II. možná bude mít vliv také na zlepšení společenského klimatu v~zemi, doufá na závěr deník Sme.

FBI zatkla velmi hledaného britského zločince Hemanta Lakhaniho a jeho dva komplice, kteří nelegálně prodávali zbraně teroristům. Lakhani byl zadržen v Rusku, když se pokusil nastrčeným tajným agentům FBI prodat ruské zbraně. Ruský deník The Moscow Times v této souvislosti oceňuje nevídanou spolupráci britských, amerických a ruských tajných služeb při operaci trvající déle než 18 měsíců.

Může to být bezprecedentní krok, domnívá se deník. Ještě více se diví tomu, že ruská služba dovolila, aby byly o akci zveřejněny informace už v jejím průběhu. "Už pamatuji leccos, ale tohle je asi první případ, kdy ruská tajná služba zveřejnila konkrétní a pravdivé informace," citují Moscow Times názor ruského odborníka na tajné služby. Možná tato akce zlepší spolupráci mezi Bílým domem a Kremlem, doufá ruský deník. Od roku 1999, kdy NATO bombardovalo Jugoslávii, jsou vzájemné vztahy v ~tomto směru trochu kyselé, uzavírají The Moscow Times.

Britská média s napětím sledují aféru "Kelly". Financial Times rekapitulují třetí den vyšetřování, kdy došlo k~překvapivému zvratu. Redaktorka Susan Wattsová totiž včera uvedla, že David Kelly neřekl to, co později použil ve svém pořadu redaktor BBC. Byl to těžký den pro BBC, soudí Financial Times. Lord Hutton teď jejich redakční politiku podrobí důkladnému zkoumání.

Jednotná fronta BBC se včera definitivně zhroutila, píše Guardian. V dramatu, které se teď rozehrálo, je však BBC pouze vedlejší záležitost. Jde přece hlavně o vládu, tvrdí list. A navíc hlas mrtvého Davida Kellyho, který včera zazněl v soudní síni z nahrávky BBC, možná ovlivní veřejné mínění víc než rozsudek lorda Huttona ať už je jakýkoliv, konstatuje britský deník Guardian.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme