Zahraniční listy o nové hrozbě útoků v USA

Zabránění útoku ve Spojených státech, afghánská cesta ke stabilitě, francouzské volby - to jsou některá z témat středečního zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Je ojedinělým úspěchem, že se Američanům podařilo zabránit útoku takzvanou špinavou bombou, uvádí římský deník Il Messaggero. Zveřejnění informace o zadržení občana, který teroristický atentát plánoval, má velký význam pro pověst tajné služby. CIA i FBI si během uplynulých měsíců vysloužily hodně kritiky - mnohé námitky byly přehnané, některé možná mohly být oprávněné. Nyní bude obtížné doložit u soudu cíle zadrženého podezřelého. Zveřejnění informace se navíc může ukázat jako dvojsečná zbraň, protože by mohlo dát podnět k dalším nebezpečným akcím, upozorňuje Il Messagero.

Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung se varování před novými teroristickými útoky opakují tak často a s takovou naléhavostí, že to až vzbuzuje nevoli. Tendence k hysterickým reakcím je po zkušenostech z loňského září pochopitelná. Nebezpečí nových útoků si nicméně nikdo nevymyslel jen proto, jak se někdy tvrdí, aby se ospravedlnila válka v Afghánistánu a další geopolitické a ekonomické cíle. Nové nebezpečí je nevypočitatelné, a přesto reálné, upozorňuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Setkání afghánského poradního sboru Velká Džerga v Kábulu má středoasijské zemi, poznamenané boji a občanskou válkou, pomoci na cestě k větší stabilitě, uvádí list Luxemburger Wort. Euforie z rychlého vypuzení Talibanu již vyprchala a vystřídal ji pocit vystřízlivění jak u osvoboditelů, tak i u osvobozených. Slíbené miliardy, které měly garantovat obnovu země a její sociální rozvoj, proudí do Afghánistánu jen poskrovnu. Mýlí se ten, kdo si myslí, že shromáždění v Kábulu rychle a hladce vyřeší vnitřní problémy země. Překonání prastarých kmenových zájmů a mocenských nároků může být jen prvním krokem ke vzniku afghánského národa. Západ je dnes morálně zavázán poskytnout svou pomoc zde, více než kde jinde. A tato pomoc by měla být rychlá a velkorysá, dodává lucemburský list.

Hlavním tématem francouzských deníků zůstávají parlamentní volby. Podle pařížského listu Le Figaro je pro obnovu politiky ve Francii třeba, aby v nedělním druhém kole voleb byla potvrzena významná většina pravice. Je třeba dát šanci vládě přechodného premiéra Jeana-Pierra Raffarina a Francii čas na obnovu. Levice musí opět najít svůj ideologický korzet a zdůvodnit program. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung byl staronový prezident Jacques Chirac dlouhou dobu slabým šéfem státu. Nyní je však téměř samovládcem: Dosáhl vítězství ve třech kolech voleb, což by jemu samotnému a jeho nejvěrnějším přívržencům dříve ani nepřišlo na mysl. Levo-pravá kohabitace v rozpolcené exekutivě je u konce, dodává Neue Zürcher Zeitung.

Ve Francii se ale dnes pochopitelně komentuje i vyřazení národního týmu na fotbalovém šampionátu v Jižní Koreji a Japonsku. Neúspěch dokonce podle některých listů jako Le Monde a Le Parisien může znamenat i narušení různých komerčních akcí. Z deníků cituje pařížský spolupracovník Radiožurnálu Zdeněk Müller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Müller cituje z francouzského tisku

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme