Zahraniční listy o nové hrozbě útoků v USA

Zabránění útoku ve Spojených státech, afghánská cesta ke stabilitě, francouzské volby - to jsou některá z témat středečního zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Je ojedinělým úspěchem, že se Američanům podařilo zabránit útoku takzvanou špinavou bombou, uvádí římský deník Il Messaggero. Zveřejnění informace o zadržení občana, který teroristický atentát plánoval, má velký význam pro pověst tajné služby. CIA i FBI si během uplynulých měsíců vysloužily hodně kritiky - mnohé námitky byly přehnané, některé možná mohly být oprávněné. Nyní bude obtížné doložit u soudu cíle zadrženého podezřelého. Zveřejnění informace se navíc může ukázat jako dvojsečná zbraň, protože by mohlo dát podnět k dalším nebezpečným akcím, upozorňuje Il Messagero.

Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung se varování před novými teroristickými útoky opakují tak často a s takovou naléhavostí, že to až vzbuzuje nevoli. Tendence k hysterickým reakcím je po zkušenostech z loňského září pochopitelná. Nebezpečí nových útoků si nicméně nikdo nevymyslel jen proto, jak se někdy tvrdí, aby se ospravedlnila válka v Afghánistánu a další geopolitické a ekonomické cíle. Nové nebezpečí je nevypočitatelné, a přesto reálné, upozorňuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Setkání afghánského poradního sboru Velká Džerga v Kábulu má středoasijské zemi, poznamenané boji a občanskou válkou, pomoci na cestě k větší stabilitě, uvádí list Luxemburger Wort. Euforie z rychlého vypuzení Talibanu již vyprchala a vystřídal ji pocit vystřízlivění jak u osvoboditelů, tak i u osvobozených. Slíbené miliardy, které měly garantovat obnovu země a její sociální rozvoj, proudí do Afghánistánu jen poskrovnu. Mýlí se ten, kdo si myslí, že shromáždění v Kábulu rychle a hladce vyřeší vnitřní problémy země. Překonání prastarých kmenových zájmů a mocenských nároků může být jen prvním krokem ke vzniku afghánského národa. Západ je dnes morálně zavázán poskytnout svou pomoc zde, více než kde jinde. A tato pomoc by měla být rychlá a velkorysá, dodává lucemburský list.

Hlavním tématem francouzských deníků zůstávají parlamentní volby. Podle pařížského listu Le Figaro je pro obnovu politiky ve Francii třeba, aby v nedělním druhém kole voleb byla potvrzena významná většina pravice. Je třeba dát šanci vládě přechodného premiéra Jeana-Pierra Raffarina a Francii čas na obnovu. Levice musí opět najít svůj ideologický korzet a zdůvodnit program. Podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung byl staronový prezident Jacques Chirac dlouhou dobu slabým šéfem státu. Nyní je však téměř samovládcem: Dosáhl vítězství ve třech kolech voleb, což by jemu samotnému a jeho nejvěrnějším přívržencům dříve ani nepřišlo na mysl. Levo-pravá kohabitace v rozpolcené exekutivě je u konce, dodává Neue Zürcher Zeitung.

Ve Francii se ale dnes pochopitelně komentuje i vyřazení národního týmu na fotbalovém šampionátu v Jižní Koreji a Japonsku. Neúspěch dokonce podle některých listů jako Le Monde a Le Parisien může znamenat i narušení různých komerčních akcí. Z deníků cituje pařížský spolupracovník Radiožurnálu Zdeněk Müller.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Müller cituje z francouzského tisku

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme