Zahraniční listy o obchodu se zbraněmi

Vstup východoevropských zemí do Unie připomněl, jak "nebezpečně neefektivní" jsou regulace obchodů s vojenskou technikou, uvádějí stránky britského deníku The Guardian. Organizace Amnesty International se nechala slyšet, že mnohé z nově začleněných zemí disponovaly jen velmi chudou dokumentací o prodeji zbraní těm státům, které se angažovaly v mezinárodních konfliktech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Noví členové Evropské unie, z nichž mnozí mají rekordně nízkou úroveň kontroly armádních obchodů, zvyšují riziko, že v budoucnu může být implementace příslušných unijních mechanismů narušena," cituje The Guardian ze stostránkové zprávy.

Díky východoevropským zemím může Unie téměř soupeřit s vojenským průmyslem Spojených států. Na území sjednocené Evropy se teď nachází čtyři sta zbrojovek rozmístěných ve více než dvaceti státech. Jen z nových členů má Česká republika 26 podniků na výrobu zbraní, Polsko 22 a Slovensko 11, připomíná britský list The Guardian.

Italští novináři stejně jako jejich kolegové v jiných zemích, sledují případ týrání vězňů americkými vojáky. Současně díky médiím propukl v Itálii také "případ" špatného zacházení a mučení iráckých vězňů iráckými policisty. Na ně ale měli dohlížet příslušníci italského kontingentu v Násiriji. Italská opozice důrazně požadovala, aby vláda informovala parlament o tom, zda věděla o trýznění iráckých vězňů. Z novin vybírá římská spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: TISK

Rakouskému deníku Kurier vévodí téma tvrdších trestů pro nebezpečné řidiče. Do diskuse včera vstoupili lidovci s vlastním modelem postihů dopravních přestupků. Jejich návrh počítá se třemi úrovněmi: při malém prohřešku by řidiči hrozil jen policejní záznam. Pokud by se ale provinilec znovu policii připomenul, přišla by na řadu opatření jako například přeškolení řidičských dovedností. U těžkých deliktů by byl zabaven řidičský průkaz, vypočítává rakouský list.

Více než třetina dopravních nehod se stává z důvodu nedodržování rychlosti, na druhém místě je nedání přednosti v jízdě a nebezpečné předjíždění a následují nehody pod vlivem alkoholu. "V našem modelu není třeba sbírat body ani další delikty. Naopak díky konkrétnímu označení chybného chování můžeme řidiči hned sdělit příslušný trest," vysvětlují svůj návrh lidovci. Podle nich by pak každý šofér věděl, s jakými opatření může propříště počítat, uzavírá rakouský deník Kurier.

Královská svatba, to je teď hlavním námětem článků v dánském tisku. O dívce, která okouzlila celý národ, píše v nejnovějším vydání také týdeník The Copenhagen Post. Svatební horečka, která zachvátila Dánsko, pomohla královské rodině k nebývalé popularitě. Její obliba se vyšvihla na historickou úroveň, které dosáhla naposledy před třiceti lety, kdy královna Margareth usedla na dánský trůn. Velký podíl na tomto úspěchu má budoucí královna Mary Donaldsonová, shodují se podle dánského listu sociologové a rovnou hovoří o tom, že zemi zachvátila "Marymánie".

Nadšení pro novomanžele je stále větší. Devadesát procent Dánů je přesvědčeno o tom, že princ Frederik vykonává své královské povinnosti správně, důvěra ve schopnosti Mary Donaldsonové je téměř stoprocentní. Jedinou osobou, která z~podpory korunované rodiny nic nemá, je královnin manžel, princ Henrik, jehož díky aroganci a chudým jazykovým dovednostem označují průzkumy za nejméně oblíbeného člena královské domácnosti, dodává dánský The Copenhagen Post.

Vědunka Lunardi, Vít Pohanka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme