Zahraniční listy o odchodu J. Arafata

Blízkovýchodní deníky se bez výjimky zabývají smrtí palestinského předáka Jásira Arafata, okolnostmi jeho pohřbu a následnými vyhlídkami palestinského lidu na budoucnost. Saudskoarabský list Arab News však pálí ještě jedna otázka - kde jsou peníze z palestinských fondů?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ihned po ohlášeném úmrtí palestinského vůdce požádalo nové palestinské vedení právníky, aby zahájili pátrání po údajném zneužívání peněžních fondů palestinské samosprávy za vlády Jásira Arafata. Nikdo neví, o kolik peněz jde, ale některé zdroje tvrdí, že Arafatovo osobní jmění se pohybuje mezi čtyřmi a půl až šesti a půl miliardami dolarů, uvádí arabský list.

Většina Palestinců trvá na tom, že Arafat z korupce osobně netěžil, ale všichni připouštějí, že přinejmenším svému blízkému okolí, zejména své ženě Suze, to dovolil. Spekuluje se pouze, o kolik peněz se jednalo. Arafat totiž nikdy nesouhlasil se zveřejněním svých účtů, a nikdy také neumožnil audit fondů palestinské samosprávy.

Pravda, loni dovolil týmu z Evropské unie prověřit část peněžních fondů pocházejících z Evropské unie, připouští deník. Ovšem experti audit uzavřeli s tím, že peníze palestinské samosprávy jsou "ve stavu zmatku", konstatuje arabský list Arab News.

I lokální deníky v amerických státech, ve kterých žije významná židovská komunita, komentují světový vývoj po smrti palestinského předáka Jásira Arafata. William Safire napsal do floridského deníku Sarasota Herald Tribune, že po Arafatovi se objevila naděje. Nyní je na Palestincích, jak s ní naloží. Pokračuje severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: TISK

International Herald Tribune se věnuje americkému zásahu v irácké Fallúdži. Přesně před dvaceti měsíci jsme viděli podobné scény jako dnes. Ministr obrany Donald Rumsfeld žertuje v Petagonu, v televizi běží narychlo spíchnuté reportáže z válečné fronty a armádní generálové připravují své vojáky na boj v ulicích a na osvobozování Iráku, píše list.

To všechno už přece bylo před dvaceti měsíci a dnes to tu máme znovu! Irák stále není plně osvobozen. Boj o Fallúdžu ve skutečnosti ukazuje, že Irák ani nebyl plně obsazen, soudí International Herald Tribune. Na scénu přicházejí stále stejná přesvědčení amerického vedení že vítězství ve Fallúdži přivede Irák na správnou cestu a že Američané vedou správnou válku. Nebojte, Rumsfeld-Rummy má vše pod kontrolou. Všechno jde podle plánu. Ostatně, ten plán už existoval před dvaceti měsíci, podotýká International Herald Tribune.

Švédům se líbí obrázky malované romskými dětmi ze Slovenska, píše slovenská Pravda. Dokazuje to přinejmenším částka, kterou ve Stockholmu utratili na výstavě dětských obrázků na závěr výstavy Švédové utratili přes 63 tisíc slovenských korun - koupili téměř všechna vystavovaná díla, píše slovenský list. Výstava se konala v Rómském kulturním centru ve Stockholmu a představily se na ní práce dětí z první základní školy v Jarovniciach. Do této školy chodí pouze romské děti, dodává deník.

Projekt je výsledkem spolupráce mezi slovenským velvyslanectvím ve Stockholmu a Rómským kulturním centrem, které bylo otevřeno v únoru letošního roku. Výstava měla trvat pouze do června, ale pro velký zájem byla prodloužena. V jejím průběhu se konaly také semináře a workshopy spojené s romskou tématikou. Mladí výtvarníci z Jarovnic se však neomezili pouze na Švédsko, poznamenává slovenský deník. V prosinci mohou jejich obrázky vidět také obyvatelé švýcarského Zurychu, uzavírá deník Pravda.

Petra Lazáková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme