Zahraniční listy o problémech Afriky

Světové deníky rozebírají ekonomickou situaci afrického kontinentu a hladomor v Zimbabwe. Vracejí se také k nedávnému rozhodnutí chilské justice v kauze Pinochet a všímají si neustále rostoucího počtu poprav v Číně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britské deníky se podrobně zabývají možnostmi ekonomického ozdravění Afriky. Daily Telegraph poznamenává k hrozícímu hladomoru v Zimbabwe: ikoho příliš nepřevapí informace, že Zimbabwe trpí akutním nedostatkem potravin a byla teď nucena požádat o mezinárodní pomoc. ..Jak se má zachovat Světový program výživy OSN vůči zemi, která si "odvážně" sama způsobila škody? Má se tato krize posuzovat africkýma nebo evropskýma očima? Do jaké míry ztratí organizace mezinárodní pomoci - sympatie dárců, budou-li odstraňovat krizi vzniklou hlavně šíleností šéfa státu Roberta Mugabeho?

Odpověď zní, že organizace mezinárodní pomoci tu nejsou od toho, aby soudily omyly politiků tohoto světa. Jejich úkolem je chránit nevinné před následky konání špatných vlád. Budou-li o pomoc požádány Světová banka a Mezinárodní měnový fond, měly by s Mugabem tvrdě zatočit.Volání o pomoc adresované humanitárním organizacím je však něco jiného: Jejich posláním je zachraňovat ohrožené životy, uzavírá britský Daily Telegraph.

Londýnský list Financial Times k chystanému přijetí tzv."plánu milénia" pro hospodářské ozdravění Afriky poznamenává : Chce-li Afrika dosáhnout trvalého vzestupu a stát se přitažlivou pro zahraniční investice, musí státy černého kontinentu jít cestou demokracie a provádět rozumnou politiku: politiku bez korupce a pod kontrolou zákonů a nezávislé justice. To však vyřazuje ze hry většinu států, které se sešly v Lusace na summitu Organizace africké jednoty. Osvícené politické vedení Afriky by mohlo hodně udělat. Spolu s rozvinutou částí světa by se mohlo dohodnout na odstranění rozvojových překážek i na agrárních subvencích od bohatých zemí, navrhuje londýnský Financial Times. - Na okraj takzvaně "dočasného" zastavení soudního procesu proti bývalému chilskému diktátorovi Augusto Pinochetovi milánský Corriere della Sera soudí: Augusto Pinochet je opět svobodný muž s čistým trestním rejstříkem. Nelze mu uspořádat proces kvůli 18-ti zmizelým a 57-ti vraždám v rámci tzv."karavany smrti", speciální vojenské jednotky, která po státním převratu v Chile táhla zemí a likvidovala odpůrce režimu. Oběti a jejich advokáti se museli vyšetřování vzdát. Prohráli. Proti odvolacímu soudu nelze už nijak postupovat. Rozsudek je konečný...Tato kapitola chilských dějin je navždy uzavřena, píše Corriere della Sera.

Odvolací soud v Santiagu zastavil dočasně veškeré šetření proti Augusto Pinochetovi ze zdravotních důvodů obžalovaného, dodává římská La Repubblica. Ve skutečnosti tato "dočasnost" znamená "navždy". Zdravotní stav 85-letého Pinocheta už se asi těžko zlepší...Jak je to s generálovým zdravím ve skutečnosti, není jasné. Rodinní příslušníci obětí, kteří po Pinochetově zatčení před třemi lety v Londýně doufali, že diktátor konečně stane před soudem, jsou přesvědčeni, že lékaři jeho neschopnost přehánějí...Bitva ale přesto skončila, píše La Repubblica.

Nizozemský De Volks-krant komentuje nebývale vysoký počet poprav v Číně: za poslední tři měsíce bylo popraveno 1781 osob. Po řadě brutálních přepadení šéf strany Ťiang-Ce-min v dubnu rozhodl o nové kampani proti násilníkům pod heslem "Tvrdý zásah". Policie a soudci dostali rozkaz zločince nijak nešetřit. Čím více trestů smrti, tím lépe...Takové trestání hříšníků má v Číně dlouhou tradici. Proto korupčník dostane kulku a jiný se naopak nemá čeho bát. Mnohý stranický "papaláš" si prostitucí přivydělává, kdežto pasák je odsouzen k smrti. Přestože tento rázný postup nemá odstrašující účinek a kriminalita v Číně trvale stoupá, hodlají tamní úřady nadále postupovat nemilosrdně a tvrdě, uvádí De Volks-krant.

Milan Kopp, Olga Jeřábková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme