Zahraniční listy o projevu T. Blaira v Kongresu USA

Britský deník Independent referuje o projevu premiéra Tonyho Blaira před kongresem Spojených států. Premiér se rozhodl následovat Bushe a hodit všechny pochybnosti za hlavu. Na své kritiky použil ostrý jazyk a stále trval na tom, že Husajnovy chemické zbraně se ještě najdou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Terorismus a zbraně hromadného ničení nelze dávat dohromady. Možná jsme se mýlili a v Iráku nebyly. Pak jsme jen osvobodili lidi od nebezpečného militantního režimu. Soudit nás bude až historie. " Vzkázal svým kritikům.

Díky tomu byl Blair přijat neobyčejně vřele, na což není ve vlastním parlamentě v poslední době zvyklý. Dovolil si i malou invektivu na stranu Francie a jiných evropských států. Zdá se, jako by se na Bushe přilepil a nejraději by celou Evropu ponechal svému osudu. Spojenectví se oběma státníkům vyplatilo. Otázky na skutečné důkazy, které mohly ospravedlnit válku v zálivu, odbývali mlčením a zamlouvali je, píše se v Independentu.

V září má na Slovensko přijet papež Jan Pavel II a už teď je netrpělivě očekáván. Jeho přijezd ale působí i nesnáze, jak informuje slovenský deník Sme. Kvůli financování vzácné návštěvy se rozvinuly politické tahanice. Křesťanské strany, kterých je v parlamentu tři čtvrtiny, chtěli původně na organizaci návštěvy věnovat dvě stě sedmdesát milionů korun. Voliči takovou sumu považovali za výsměch do očí.

Mluví se o šetření na všech možných místech a jedna papežova návštěva má spolknout čtvrt miliardy. A tak se z rozpočtu návštěvy postupně ubíralo, až se skončilo na osm a šedesáti milionech slovenských korun. I to je ale, podle deníku Sme, příliš. Suma je podle něj tak velká proto, že se mnoho lidí snaží na papežově návštěvě přiživit. Čechy stál papež sedm milionů korun. Asi věděli, že si takových věcí, jako je ne úplně nově vyasfaltovaná silnice, nevšímá, dodává slovenské Sme.

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz změnil svůj přístup k Palestincům - z naprostého skeptika se stal skeptikem optimistickým. Píše to o něm izraelský levicový deník Haarec. Podle něho jde o Mošafovu reakci na zkušenosti z uplynulých dnů, kdy byl nalezen a posléze osvobozen izraelský taxikář. Ukázalo se totiž, že viníky jeho únosu nebyli palestinské radikální organizace. Z deníku dále cituje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, který je v Jeruzalémě.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Janev: Tisk

Ženy v Perském zálivu se probouzejí. Konečně se snaží uplatnit i v politice, píší saudskoarabské Arab News. Při nedávných volbách v Kuvajtu se několik žen rozhodlo kandidovat do parlamentu. Skončilo to ale stejně jako vždycky - počet žen v kuvajtské politice se zase pohybuje jen asi okolo tří procent. Doposud žádná žena nezískala post ve vládě. Kde se tyhle nezdravé vztahy mezi muži a ženami berou? Ptá se deník.

V našem světě jsou ženy zvyklé pohlížet na muže s úctou a ti zase na ženy jako na nižší živočišný druh. Takové tradice jdou jen těžko vykořenit. Problém vztahu pohlaví navíc ovlivňuje i celospolečneská situace. Ženy se masově srovnávají s všudypřítomnými telenovelami. Tam jsou ale ženy vykořisťované a jejich schopnosti se zjednodušují na vymýšlení nových účesů.

Muži se teď zase cítí silní a výjmeční - a to díky válce. Proto odmítají ohrožení svých pozic. A přitom je dialog tak nutný, uzavírají Arab News.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme