Zahraniční listy o rozšíření Radě bezpečnosti OSN

Spojené Státy podporují rozšíření Rady bezpečnosti OSN o dvě stálá křesla. Oznámily to včera. Informaci přetiskuje fancouzský list Le Monde. Jedno z míst by mělo určitě patřit Japonsku. Další stálá křesla vlastní Francie, Čína, Spojené Státy Americké, Rusko a Velká Británie. Zbylých deset členů se volí na dvouleté funkční období.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V reakci na prohlášení Washingtonu, generální tajemník OSN Kofi Annan vyjádřil potěšení nad skutečností, že se na tolik nutnou reformu OSN připravují i Spojené Státy. Zároveň je ale upozornil, že by měli postupovat společně s dalšími státy Rady bezpečnosti. Neměli by vydat prohlášení, které s nikým nekonzultovali. Rozšíření Rady bezpečnosti je pro Kofiho Annana jednou z klíčových reforem, které slíbil v OSN podniknout, doplňuje francouzský Le Monde.

Podle výzkumu veřejného mínění, které uskutečnil deník New York Times společně s televizí CBS News, Bushova popularita klesá. Američané začínají být pesimističtí, co se týče vývoje v Iráku a sociální politiky státu. Svému prezidentovi tak důvěřují jen o trochu víc, než kongresu Spojených Států.

Po lednových volbách věřilo Georgi Bushovi padesát jedna procent občanů. Teď už je to jen čtyřicet dva procent, což je poměrně markantní pád. Ještě hůř ale dopadl Kongres. Šestnáct měsíců před střednědobými volbami má podporu jen tři a třiceti procent voličů. Devatenáct procent vzalo Kongres na milost, když přiznalo, že s dolní sněmovnou sdílí podobné názory.

Výzkum ukázal, že Bushova vize sociálního systému se národu příliš nelíbí. Jeho součástí je i návrh, aby mladí zaměstnanci mohli část svých daní odvádět do soukromých investičních fondů. Většina respondentů se ale shodla, že ať už byla reforma jakákoliv, Georgi Bushovi prostě nevyšla. To je názor, který sílí i v samotném Washingtonu. Americký prezident ale stále ještě má podporu veřejnosti pro svou válku proti terorismu. Souhlasí s ní padesát dva procent Američanů, píše se v newyorských Timesech.

Letos přibylo na Slovensku dalších patnáct tisíc chudých lidí, informuje dnešní vydání deníku Sme. Ke konci dubna pobíralo sociální dávky od státu přes sto osmdesát pět tisíc Slováků, většinou z krajů Banská Bystrica, Košice a Prešov. Nárůst souvisí, podle slovenského ministerstva práce s tím, že čerství absolventi jsou do sociální sítě zařazeni automaticky. Navíc na přelomu let 2003 a 2004 mnoho lidí nárok na sociální dávku ztratilo.

Podle výpočtů Světové banky je ale počet chudých vyšší, než jen pouhý počet těch, kteří pobírají státní podporu. Chudé jsou i nezaopatřené děti takových rodičů. Podle toho tedy na Slovensku žije až čtyři sta tisíc lidí v chudobě. Lékem na chudobu je, podle světové banky, práce. Rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, vykazují daleko vyšší životní standart, než jejich méně šťastní sousedé, doplňuje deník Sme.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme