Zahraniční listy o rusko-ukrajinské plynové krizi

Belgický deník Le Soir se dnes na svých stránkách věnuje důsledkům ukrajinsko-ruské plynové krize pro země Evropské unie. Ta jako velký dovozce ruského plynu, sleduje se znepokojením konflikt mezi Kyjevem a Moskvou, má ale zásoby a prostředky, aby mohla diverzifikovat zdroje dodávek a zamezit tak významnějším problémům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Brusel nicméně svolal na středu schůzku expertů členských zemí Evropské unie, aby prodiskutovala možné následky krize, informuje belgický deník.

Evropa dováží z Ruska, především prostřednictvím Ukrajiny, čtvrtinu své spotřeby plynu. Stav rezerv je ale různý stát od státu. Francie má zásoby na 45 dní, Německo na 75, Velká Británie ovšem jen na 14 dní. Navíc Evropa nemá v případě krize společné strategické rezervy, jako je tomu u ropy.

Ukrajinsko-ruský spor podle belgického deníku konečně přinutí evropské autority k dokončení krizového plánu. Zatím se ale Evropa omezuje na tajná diplomatická jednání s nejslabším článkem řetězu - Ukrajinou. Ať to ale dopadne jakkoliv, otázka energetické závislosti Evropy na Rusku je znovu aktuální, uzavírá belgický deník Le Soir.

Dnešní vydání amerického listu New York Times přináší bilanci událostí roku 2005.

Byl to rok téměř apokalyptických událost. Útočily na nás hurikány, povodně a zemětřesení, ve světě už pomalu zuří svatá válka, hluboké hrdlo bylo konečně odhaleno, objevila se ptačí chřipka, Brad Pitt nechal Jeniffer Anistonovou, ale jedno z největších tajemství odhaleno nebylo - a to proč nebyl dopaden Usáma bin Ládin, hodnotí uplynulý rok New York Times a pokračuje.

Nový ředitel CIA naznačil, že Spojené státy vědí, kde se bin Ládin skrývá. Problém je ten, že suverénní země nechtějí, aby se na jejich území podnikal hon na hledaného duchovního teroristů. Kdy tedy bude bin Ládin dopaden ? Zeptejme se za rok, uzavírá americký deník.

Jak píše francouzský deník Le Figaro, každý rok shoří ve Francii v noci na 1.ledna stovky automobilů. Zdá se, že jde o tradici ryze francouzskou, protože naši evropští sousedé tento fenomén neznají, píše francouzský deník a pokračuje.

Zapálit automobil nebo popelnici na Silvestra znamená dostat se do médií, pěkně oslavit svátek a ještě dát najevo svůj názor. Tento čin není již svými autory považován za kriminální. I sama policie ho za zločin nepovažuje, a dokonce mluví o návratu k normálu, když si uvědomíme, že ve Francii shoří za rok během nepokojů na předměstích - v uvozovkách - "jen" 15 tisíc aut, dodává Le Figaro.

Italské deníky bijí na poplach. Střežené tajemství Apeninského poloostrova, které se předávalo z generace na generaci, je ohroženo.

Silvestrovský kachní tisk

Panuje totiž podezření, že si dnes už nikdo nepamatuje, co vlastně dělá italské těstoviny tak výjimečnými. Premiér Berlusconi svolává mimořádné zasedání vlády. Všem deníkům nechal rozeslat text svého novoročního projevu, ve kterém apeluje na spoluobčany, aby si dědictví předků nenechali vzít. Z listu Corriere della Sera cituje Denisa Novotná.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Novotná: Tisk

Pavel Novák, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme