Zahraniční listy o Slovensku a Francii

Český prezident Klaus pochválil slovenské reformy. Neumí si ale představit, že by se tak rychlé změny staly v Čechách, Německu či Francii. Podle něj to dokazuje, že situace na Slovensku je stále příliš povrchní. Klausův názor komentuje slovenský deník Sme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Český prezident trefil do černého. Premiér Špidla má před svým poslaneckým klubem problémy prosadit zvýšení nájemného, či přesun plenek do základní sazby DPH. V Německu kancléř Schroeder odvolal změny ve zdravotním pojištění po průzkumu veřejného mínění. Se změnami totiž souhlasilo jen čtrnáct procent Němců. A tak je to v Evropě všude. Zatímco tam je těžké provést i drobné kosmetické úpravy, Slovensko zvládá těžké reformy v baletním kroku.

Klausův výraz povrchní je pak ohleduplný a výstižný, chválí slovenský list. Na Slovensku totiž neexistují žádné skutečně silné nátlakové skupiny. Na západě takoví lobbisté nedovolí vládám prakticky nic. Na Slovensku se bez nich může řezat hluboko a bez veřejné diskuze. Na konci nás ale čeká parodie, píše deník: místo stotisícových demonstrací, referendum o předčasných volbách. To je sice extravagance, ale ne překážka. A tak souhlasme s Klausem a blahořečme osudu. Nevyvinutost slovenských lobbistů či levicových intelektuálů je předností Slovenska, ne jeho slabostí. Václav Klaus nám může jen tiše závidět, dodává ve svém dnešním vydání slovenský deník Sme.

Francouzský deník Le Monde upozorňuje na krizi, která se rozšiřuje v tamních mediálních vodách. Zároveň kritizuje vládu, která s problémy nic nedělá. Vše začalo v televizní stanici France 2. Ta přinesla informaci, že bývalý francouzský premiér Alan Juppe hodlá úplně odejít z politiky. Ve stejné době ale na jiné stanici poskytl Juppe rozhovor, v němž tvrdil opak. Novinářská kachna vyvolala pobouření nejen v politických kruzích. Sami zaměstnanci televizní stanice odhlasovali odchod ředitele zpravodajství a ten vzápětí rezignoval.

Krize pokračuje stávkou novinářů z Radio France. Ti požadují větší platy. Ministr kultury však odmítl jakékoliv vyjednávání a zakázal ho i managmentu rozhlasu. To byla velká chyba, míní deník Le Monde. Mohl tak totiž zajistit bezproblémový chod rádia na další tři roky. Deník také varuje samotné žurnalisty. Nezaměňujte vlastní omluvitelné chyby za ty úmyslné, vzkazuje jim. Lidé u moci bývají nervózní ze svobodného projevu novinářské profese. Jakýkoliv špatný krok by nepřející politiky posílil. Upozorňuje deník Le Monde.

V Berlíně se už podruhé v tomto týdnu sešel ke dvoustranným rozhovorům kancléř Schröder s některým ze svých protějšků z Evropské unie. Nejprve šlo o prezidenta Francie Jacquese Chiraca. Včera pak o premiéra Tonyho Blaira. Jak informuje o obou schůzkách německý tisk, o tom už zpravodaj Českého rozhlasu ve Spolkové republice David Šťáhlavský.

Petr Vavrouška, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme