Zahraniční listy o sporu mezi Tureckem a kurdskými rebely

Jedním z ústředních témat zahraničního tisku je stále spor mezi Tureckem a kurdskými rebely. Severoamerické deníky se věnují požárům,které zachvátily Kalifornii. Francouzští novináři si všímají iniciativy prezidenta Sarkozyho směřující k vytvoření silné Unie států kolem Středozemního moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Spor mezi Tureckem a kurdskými rebely neustává a celkem logicky tedy napjatá situace na turecko-irácké hranici stále přitahuje pozornost zahraničních deníků. Turecká armáda včera bombardovala pozice kurdských radikálů v Severním Iráku. V řadách turecké armády je od začátku bojů potvrzeno 12 obětí, na kurdské straně je to nejméně třikrát tolik. Například saudskoarabský list The Arab News považuje případný pozemní turecký útok na hrstku kurdských rebelů za šílenství, "Pro Turecko by to mělo rozsáhlé diplomatické a politické důsledky," varuje list. Podle něj se musí iráčtí představitelé vypořádat se separatisty ze Strany kurdských pracujících sami. "Jedině tak zachrání stabilitu regionu," tvrdí list. Jenže do tohoto kroku se iráckému premiérovi Núrímu al Malíkímu, jehož vliv podle deníku sahá jen ke dveřím jeho kanceláře, příliš nechce.

Také britský deník The Independent je přesvědčený, že irácká vláda v Bagdádu má jen malý vliv na dění v severoiráckém regionu. Tomu vládne kurdská regionální vláda vedená prezidentem Barzáním, se kterou paradoxně turecká vláda nemluví. Přitom je to jediná instituce, která může pomoci. Ankara se totiž bojí, že by vliv tohoto kvazi nezávislého kurdského státu v Iráku mohl vzrůst a s tím i snahy tureckých Kurdů o nezávislost, myslí si britský The Independent.

Do Turecka se příští týden chystá americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. V Ankaře chce lobbovat za diplomatické řešení celého konfliktu. Arab News označuje postoj Washingtonu za pokrytecký. "Přestože USA prohlašují PKK za teroristickou organizaci, aktivně podporují kurdské guerilly v Íránu. A tak je docela možné, že americké zbraně jsou pak využívány separatisty v bojích proti Turecku, jednomu z nejbližších amerických spojenců v NATO," dodává The Arab News.

Rakouský list Die Presse si nebere servítky, a označuje Stranu kurdských pracujících rovnou za krutou "marxisticko-nacionalistickou" sektu, která potřebuje válku, tak jako upír potřebuje krev.

Severoamerické deníky se věnují požárům,které zachvátily Kalifornii. Už pátý den pustoší zemi, ničí lidská obydlí a vyžádaly si už několik lidských životů. USA Today připomíná, že své domovy musel opustit téměř milión lidí a škody dosahují jedné miliardy dolarů.

New York Times k tomu poznamenává: "Když uvažujete o Severní Kalifornii, vždycky vás to svádí myslet na zemětřesení. Ovšem smutnou pravdou je, že noční můrou regionu je oheň." A jaké je vysvětlení současné katastrofy? Letošní zima byla jednou z nejsušších v posledních letech. "Předchozí dvě zimy byly naopak velmi deštivé a podpořily tak růst trávy a křoví, které se nyní v horkém říjnovém větru tak rychle a snadno vznítí," píše deník. A dodává: "Ohniska požárů se nemění, jen činnost lidí se za desítky let posunula blíže k zónám jejich výskytu. Tolik New York Times.

Francouzští novináři reagují na jeden z nápadů prezidenta Nicolase Sarkozyho, který chce vytvořit silnou unii států kolem Středozemního moře. Z deníku Le Monde cituje zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Le Monde o iniciativě prezidenta Sarkozyho

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme