Zahraniční listy o stávce letových dispečerů

Stávka letových dispečerů se nabízí jako metafora politické scény na našem kontinentu, poznamenává dnes londýnský Guardian. Rozumíme tomu, co se děje v prostoru, kde vládnou jednotlivé státy, ale ne tam, kde vládu přebírá Evropa. Evropský politický vzdušný prostor je ovlivněn národními volbami. Jejich výsledky jsou v době, kdy se Evropané snaží přetvořit své instituce tak, aby odpovídaly skutečné jednotě Východu a Západu, velmi důležité.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Přesto jsou nové evropské vlády stejně "evropské", jako jejich předchůdci a evropští vůdci mají stále zájem na východním rozšíření. Co ale znamená, není-li v šesti z deseti kandidátských zemí většina obyvatel pro přistoupení k Unii? Nedostatečný pocit evropské sounáležitosti, pocit ohrožení spíš než záchrany, dodává dnešní Guardian.

Kdykoliv dojde v Izraeli k masakru, přispěchá palestinský mluvčí s vysvětlením: Ano, je to strašné, ale to se stává, když lidem chybí naděje na ukončení okupace, napsal americký The Washington Post. Ze všech lží, které blízkovýchodní jednání zneuctily, je tato nejhorší. Vzpomínáte si? Mantra, která se po desetiletí Izraelcům předkládala, zněla "území za mír." V Camp Davidu se ukázalo, že Arafat chce území, ale odmítá nastolit mír. Důvod, proč denně umírají nevinní, není v okupaci, ale ve víře Palestinců, že mohou získat území bez míru. A proč by tomu nakonec nevěřili. Americká vláda jim přesně to hodlá dát. Cesta z blízkovýchodní bažiny, jak Powell prezidenta přesvědčoval, je ukázat Palestincům světlo na konci tunelu. Tedy prozatímní palestinský stát, i kdyby měl masakr pokračovat. Takové odměňování terorismu není jen morální skandál, ale i katastrofální diplomacie, dodává Washington Post.

Evropský parlament nechce dovolit případné zneužívání peněz Evropské unie Palestinci. "Přímé platby ve výši deseti milionů euro, které Evropská unie měsíčně vyplácí, musí být zastaveny," cituje Die Welt německého poslance Markuse Ferbera.

Vysvětlení Komise, že nezachytila žádné náznaky toho, že by evropská pomoc nepřímo financovala akce teroristů, podle Evropského parlamentu nestačí. Ferber a další, názorově zpříznění poslanci proto odmítají další paušální platby, které nejsou účelově vázané a dostatečně kontrolované. Výčitky, které Evropskou komisi zasáhly, se týkají například i financování učebnic pro školy v palestinských oblastech. Ne výjimečně se v nich totiž objevují výzvy k boji proti Izraeli, dodává Die Welt.

"Kdybychom tak měli jako NDR za zády nějakou Spolkovou republiku," stýskají si Maďaři. Maďarsko je ale svým vlastním nástupcem, s vlastním územím, obyvatelstvem a vlastní historií, poznamenává německý Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A pak se přihodí, že se někdejší ministr financí a místopředseda vlády stane po demokratických volbách premiérem. Péter Medgyessy patřil mezi tvůrce hospodářských reforem, které v osmdesátých letech přivedly režim gulášového komunismu k zániku. A protože se podílel na přípravě Maďarska na vstup do Mezinárodního měnového fondu, byl nejen ve službách ministerstva financí, ale i ministerstva vnitra, přesněji ve státních bezpečnostních službách.

Pokud špehoval své kolegy, je dnes nepřijatelný. A pokud jen chtěl uchránit sám sebe před podezíráním, také není bez viny. Jestli však pomáhal skrýt prozápadní úsilí své vlády před sovětskou špionáží, je odvážným vlastencem. Proč ale své tajemství neodhalil už dříve, ptá se Frankfurter Allgemeine.

Berlusconi si pro svůj kabinet přál jistě hezčí narozeniny, uvádí dnešní rakouská Die Presse. V celé zemi stávkují soudci, odbory vysílají zaměstnance do ulic a - co je pro zemi nejhorší - Itálie byla vyřazena z mistrovství světa ve fotbale. Přes to se Silvio Berlusconi pevně drží v sedle.

Děkovat za to může nejen rozhádané středolevé opozici, ale i svým jedinečným schopnostem. Co totiž v politice stejně jako v bulvárních médiích platí, není obsah, ale obal. A mediální car Berlusconi je vpravdě mistr balení. Po římském setkání Ruska se zástupci NATO předestřel italské veřejnosti, že to on sám uskutečnil historickou dohodu mezi oběma vojenskými mocnostmi. O přípravných jednání na Islandu se přitom zmínil jen na okraj. Čtveráctvím však může těžko italské problémy vyřešit. A těch je navzdory jeho slibům stále mnoho, dodává dnešní Die Presse.

Milan Kopp, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme