Zahraniční listy o stříbrném výročí Jana Pavla II.

Včerejší schválení rezoluce o pomoci Iráku je spíše symbolické, píší ruské Moscow Times. Rada bezpečnosti OSN včera schválila americký dokument, který umožňuje materiální a vojenskou pomoc Iráku. Všech patnáct členů Rady bezpečnosti sice souhlasilo. Každý si ale přináší nějaké výhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

noviny | Foto: Jan Rosenauer

Rusko se už před konáním schůzky dohodlo s Francií a Německem, že rezoluci podpoří. Zároveň ale odmítají dělat ústupky vojenským manévrům USA. Pakistán zase své vojáky do Iráku nepošle ? mezinárodní armáda podle něj není v dokumentu dobře ošetřena. Pro USA je tedy přijetí rezoluce vítězstvím jen na papíře. Američané mají s ostatními členy Rady rezervované vztahy. Leckdy nemůže být o žádné pomoci ani řeči. Přesto můžeme rezoluci považovat za osobní úspěch amerického ministra zahraničí Colina Powella. Ten šel s dokumentem do Rady zcela naslepo, bez silné koalice v zádech. Píší Moscow Times.

K přijetí rezoluce se v listu vyjadřuje i irácký velvyslanec v Moskvě, Hišam Ibrahim. Iráčané očekávají připravovanou konferenci v Madridu s napětím. Právě tam se má totiž rozhodnout, jaká pomoc vlastně do Iráku dorazí. Iráčané totiž chtějí vybudovat novou, multietnickou zemi, s tolerancí ke všem národnostem. Sami to ale nezvládneme. A tak, když se některé země ptají, zda by s pomocí Iráku neměli čekat na stabilní bezpečnostní situaci, odpovídáme: Ne. Potřebujeme svět teď, nikoliv potom, dodává Ibrahim v dnešních Moscow Times.

Podle deníku Australian muži možná vymřou. Profesor Briana Sykese z Oxfordské Univerzity tvrdí, že mužům zbývá asi pět tisíc generací. Jejich genetický fond ? a zejména chromozom ypsilon, je tak zanesený a nefunkční, že prostě jednoho dne vymizí. Dobrou zprávu má ale Sykes pro ženy: to, že vyhynou muži, neznamená, že tak dopadnou i ženy. Existuje totiž metoda rozmnožování pouze pomocí dvou vajíček. Metoda se zatím rozvíjí, ale v brzké době prý bude zcela funkční. Muži mají na záchranu svého rodu sto dvacet pět tisíc let. Žádná masivní akce za ozdravení chromozomu ypsilon ale nepomůže, upozornil ještě profesor.

Muži často nesouhlasí s pozitivní diskriminací žen, dodává k tomu list. Tvrdí, že změny v postavení žen musí přijít přirozenou cestou. Za nějakých sto tisíc let by ale možná svou vlastní pozitivní diskriminaci uvítali, myslí si dnešní Australian.

Sedmdesát milionů členů Anglikánské církve se včera večer ocitlo o něco blíž schizmatu. Vůdce Anglikánů, arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams, odmítl souhlasit s vysvěcením prvního homosexuálního biskupa. Informuje o tom britský list Guardian. Vysvěcení měl provést šéf amerických Anglikánů, biskup Frank Griswold. Těsně před obřadem mu ale byla doručena zpráva od canterburského arcibiskupa.

Případ kněze Robinsona, který žije ve společné domácnosti se svým partnerem, možná církev nadobro rozdělí.Ta totiž nemá žádné mechanismy, jak Robinsona z komunity odstranit. Navíc se některé anglikánské provincie v Severní Americe za svého biskupa Griswolda postavily. Jsou odhodlány z církve vystoupit. Ani proti jejich rozhodnutí nemůže církev zakročit. Arcibiskupství se proto rozhodlo založit komisi, která celý případ prozkoumá. Zatím nemůžeme mluvit o vítězích ani poraženích, řekl arcibiskup Williams pro Guardian.

25.výročí pontifikátu papeže Jana Pavla II. se dnes věnují polské noviny. V deníku Gazeta Wyborcza píše o papežovi bývalý ředitel polské redakce Rádia Svobodná Evropa jako o možná největším synovi, jakého dalo Polsko světu. Z článku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák:

Jan Pavel II. vejde do dějin jako Jan Pavel Velký. Může se dokonce stát největší osobností, jaká z Polska vzešla. Největší nejen v našem tisíciletí, ale během dvou tisíc let křesťanské éry. Hledám mezi více než dvěma sty nástupci svatého Petra papeže, který by se dal s Janem Pavlem II. srovnat, ale nedokážu ho nalézt. Píše v Gazetě Wyborcze bývalý šéf polské redakce Svobodné Evropy Jan Nowak - Jeziorański. Kdyby mne někdo požádal, abych charakterizoval papeže třemi slovy, řekl bych: láska, moudrost a svatost. Možná někdy dějiny označí zástupce Krista na Zemi, papeže Jana Pavla II. za ten největší dar, jaký polská zem přinesla do pokladnice všelidských hodnot. Píše se dnes v Gazetě Wyborcze.

Na Slovensku se znovu mluví o přejmenovávání ulic.Už jsme absolvovali mnohé přejmenování ulic a pokaždé se to pěkně prodražilo. Myslí si o tom deník Hospodárské Noviny. Odpůrci se totiž vždycky najdou. Ani americké označování ulic čísly se jim nelíbí. A přitom existuje tolik osobností z historie, které by každým sítem prošly.

Pokud například prohlásíme, že ulice Tupolevova se nejmenuje podle sovětského leteckého konstruktéra, ale podle nejhloupějšího medvěda z cirkusu Barnum, kdo může co říci? A přitom ušetříme, vysvětlují problematiku přejmenování Hospodárské Noviny.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme