Zahraniční listy o trestu pro Michaila Chodorkovského

Prvním stranám všech deníků v Rusku dnes dominuje jediné téma - devět let vězení pro Michaila Chodorkovského. Komentáře v deníku Izvěstija, zaměřeného spíše na ekonomický dopad na Rusko po včerejším verdiktu, si všimá také náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Doslova k senzaci by se dalo přirovnat odhalení tajného informátora v největší politické aféře Spojených států. Někdejší druhý muž FBI Mark Felt prozradil, že byl zdrojem informací pro deník Washington Post, které v roce 1973 odstartovaly aféru Watergate, kvůli níž musel o rok později tehdejší prezident Richard Nixon rezignovat.

Washington Post připomíná, že Marku Feltovi je dnes jedenadevadesát let a k vyzrazení tajemství jej přemluvili jeho příbuzní, uvádí deník. Přes třicet let žil tento muž s pravdou, po které prahla celá Amerika. Po celou dobu se v něm musel odehrávat velký konflikt navenek byl loajálním zaměstnancem FBI, ve skutečnosti muž, který zničil kariéru prezidenta Nixona, uvádí severoamerický list.

Samotné vyzrazení má trochu příchuť skandálu, pokračuje deník. Identita tajného informátora přezdívaného "Hluboké hrdlo" měla být podle dohody zainteresovaných osob vyzrazena až po jeho smrti. O chystaném odhalení neměli tušení ani dva novináři, kteří tehdejší aféru rozpoutali, Woodward a Bernstein. Felt porušil vzájemnou dohodu, a navíc informace o své identitě poskytl časopisu Vanity Fair a ne Washingtonu Post, na jehož stránkách byla aféra Watergate odstartována, dodává Washington Post.

Nizozemci dnes v referendu vyjádří svůj názor na evropskou ústavu. Výsledek bude možná stejný jako ve Francii, ovšem Nizozemí má svoje vlastní důvody pro odmítnutí ústavy, uvádí k tomu International Herald Tribune. Podle výzkumů veřejného mínění je hlavním důvodem nespokojenosti obava z rostoucího vlivu velkých členů a také strach, že Nizozemí kvůli Unii přijde o některé výdobytky svého liberálního systému.

I nadšení eurooptimisté jakými Nizozemci bezesporu jsou, navíc nemohou překousnout svévolné porušování unijních dohod některými členy například Francií a Německem v případě rozpočtových limitů pro používání Eura. Anebo postup Řecka a Itálie, které připustily, že poskytly falešné informace o svém rozpočtu, doplňuje International Herald Tribune.

Na zničené Tatry Slovensku přispěje Evropská unie, informuje slovenská Pravda. Z fondu solidarity poputuje na odstraňování následků přírodní katastrofy zhruba 6 miliónů eur. Fond solidarity je zřízen právě pro pomoc s odstraňováním následků přírodních katastrof. K tomu, aby postižený stát mohl čerpat finanční pomoc z tohoto fondu, musí být splněna podmínka, aby způsobené škody přesáhly 0,6 procent z hrubého domácího produktu postižené krajiny. Slovensko tuto podmínku splnilo, škody listopadové vichřice v Tatrách dosáhly 8,7 miliardy slovenských korun, konstatuje slovenská Pravda.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme