Zahraniční listy o údajných věznicích CIA v Evropě

Jedním z hlavních témat evropských i amerických listů je spor o údajné věznice americké výzvědné služby CIA v Evropě a také podezřelé přelety amerických letadel nad územím některých evropských států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německý list Frankfurter Rundschau píše: Spojené státy o utajených přeletech zatím mlčí, píše německý deník. Riceová sice přislíbila, že celou věc prošetří, ale detaily budou nejdříve příští týden, při její návštěvě Evropy. Přitom podle některých informací mělo v~letech 2002 až 2004 přistát na německém území přes 80 letadel americké tajné služby.

Pokud se informace potvrdí, půjde o obrovskou aféru, soudí list. Ovšem už liknavý přístup americké administrativy k~evropským obavám potvrzuje, že v boji s proti terorismu nebere americká vláda ohled na nikoho, dodává deník.

List Washington Post zase varuje, že podezření z existence tajných věznic ve východní Evropě může silně poznamenat evropskou návštěvu Condoleezzy Riceové. Během pěti dnů má navštívit Německo, Rumunsko, Ukrajinu a centrálu NATO v~Bruselu. Otázky na tajné věznice ji budou provázet na každém kroku, odhaduje deník.

Paradoxně má Riceová v~Rumunsku podepsat bilaterální dohodu, která formálně umožňuje jednotkám Spojených států využívat rumunské základny, poznamenává severoamerický list The Washington Post, který o utajených věznicích na evropském území informoval jako první.

Dalším velice komentovaným tématem je včera zveřejněný dokument Vatikánu, který vyjadřuje postoj katolické církve k~homosexualitě knězů. Vatikán označuje homosexuální praktiky za závažný hřích a zakazuje vysvěcení těm, kteří "mají homosexuální sklony" anebo "podporují kulturu gayů". Pokud ovšem dodrží tříletou zdrženlivost, knězem se stát mohou, popisuje dokument International Herald Tribune. Na takzvané "Instrukci" pracoval Vatikán už od roku 1994, sexuální skandály amerických kněžích pak tón dokumentu zřejmě přiostřily, poznamenává International Herald Tribune.

Vatikánský deník L'Osservatore Romano dokument obhajuje. Takzvaná "Instrukce" prý byla žádána biskupy z~celého světa. "Homosexualita se v posledních letech stala fenoménem a je alarmující, že ji mnoho zemí považuje jako normální jev", varuje deník a pokračuje. "Homosexualita totiž nereprezentuje sociální hodnoty a ve své podstatě je nemorální. Mohla by dokonce způsobit destabilizaci lidských i společenských hodnot", píše vatikánský list L'Osservatore Romano.

Američtí biskupové se proti dokumentu bouří, informuje list USA Today. Postoj církve není žádnou novinkou, ale tvrdá jsou pravidla, kterými by se teď měli řídit. Vatikán si bohužel vybral za obětní beránky homosexuály, ačkoliv hlavní sexuální skandály, kterým církev čelila, se týkaly spíš pedofilie a už méně homosexuality, píše deník.

Země Evropské unie by postupně měly odstranit víza pro západní Balkán. Uvádí to dnešní vydání srbského deníku Danas v článku o zasedání Mezinárodní krizové skupiny. Z bělehradského tisku cituje náš spolupracovník na Balkáně Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek TISK

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme