Zahraniční listy o Uzbekistánu
V těžkých časech nebývají státy při výběru přátel příliš pečlivé. Proto třeba USA během studené války spolupracovaly s různými odpornými spojenci a to samé udělaly po září 2001, vysvětluje dnešní Daily Telegraph. A nikde to není větší pravda, než v Uzbekistánu, kde stojí americká letecká základna. Bushova administrativa ji tam nechala vystavět po invazi Afghánistánu.
Jenže represivní režim Islama Karimova se jaksi neslučuje s Bushovým celosvětovým tažením za demokracii. Během pokračujících demonstrací ve městě Anidžan se navíc ukázalo, že uzbecký tyran je poněkud nestabilní spojenec, upozorňuje britský deník. Karimov, jako mnoho jeho kolegů, označuje disidenty za islámské teroristy. Tím, že háže všechny do jednoho pytle, ale ty umírněné nutí k tomu, aby se k teroristům opravdu přidali.
Odpověď Washingtonu bývá často nejasná: ministerstvo zahraničí požaduje ekonomické a politické reformy, Pentagon považoval Taškent do nedávna za důležitého spojence. Teď se asi vše změní. Ubzekistán se může stát zdrojem nestability v celém regionu. Při nedávné růžové revoluci v Kyrgysztánu totiž lidé jasné ukázali, že represivní režimy nebudou tolerovat. To by měli Američané respektovat a urychleně změnit svou politiku, myslí si britský Daily Telegraph.
Americký Newsweek je profesionální týdeník, který nedělá chyby často, uznává saudskoarabský list Arab News. Když tedy napíše, že na americké vojenské základně v Guantanámo Bay byl znesvěcen korán, lidé tomu budou věřit. Aspoň muslimové tomu věří. Tak třeba v Afgháncích vyvolala ta informace nesmírný vztek. Vypálili několik budov patřících Spojeným státům nebo OSN a dokonce i mešity.
To jen dokazuje, jak moc se jich zpráva o znesvěcení koránu dotkla. Podobně jsou na tom i další muslimové v Indii, Pákistánu, Indonésii nebo Egyptě. Američané nařídili okamžité vyšetřování a Condoleeza Riceová osobně ujistila, že nerespektování koránu není a nebude nikdy tolerováno. Pokud se ale ukáže, že týdeník Newsweek mluvil pravdu, bude to další důkaz ignorance Spojených Států, píše arabský list. Po útocích v září 2001 vyvolala americká administrativa vlnu nenávisti proti muslimům. Vláda přitom stále tvrdí, že válka proti terorismu není válkou proti Islámu. Jak je vidět, místní úřady to moc nechápou, míní Arab News.
USA vydaly desítky milionů dolarů na to, aby zlepšily svůj obrázek v muslimských zemích. Jedna informace to může celé zkazit. Kdy už konečně Američané začnou respektovat druhé? Jestli jim k tomu pomůže tahle událost, pak byla k něčemu dobrá, doufají saudskoarabské Arab News.
Irácké ženy pořádají šampionát v softballu, informuje libanonský Daily Star. Tento sport byl za Saddáma Husajna zakázaný, protože byl považován za produkt amerického imperialismu. Teď, jen rok poté, co se na hřišti bagdádské sportovní akademie hrál poprvé, se uskuteční první mistrovství šesti týmů. Ženy si ho zorganizovaly samy, i když nemají zrovna nejjednodušší podmínky.
Hřiště je hrbolaté a tráva na něm uschlá, není divu, když na ni celý den praží slunce. Horko je takové, že trénovat se může jen brzy ráno a pozdě večer. Členky týmu se navíc musí vypořádat i s nepřízní okolí. Je to americký sport a Američané nás obsadili, zní všeobecný názor, který často sdílejí i tamní úředníci, vysvětluje dnešní Daily Star.