Zahraniční listy o velkém výpadku proudu v USA a Kanadě

Severoamerický kontinent ochromil výpadek proudu. Postižení byli nejenom lidé vracející se z práce, firmy, nemocnice, ale také noviny a elektronická média. Dnešní internetové vydání amerického deníku Washington Post přináší reportáž nazvanou "Nezastavujte vydávání novin" o tom, jak se ve ztížených podmínkách novinářům pracuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už jsme se poučili od jedenáctého září, kdy elektronická média vysílala po útocích pomocí vlastních generátorů a díky vzájemnému sdílení vlnových délek. Naopak noviny se snažily najít vhodné tiskárny a uzávěrky jejich příštích vydání byly ohroženy, píše Washington Post. Včera se situace změnila stala se mnohem vážnější.

Deník New York Times musel zredukovat počet stran, ale nakonec vyšel pomocí tiskárny v New Jersey. Řada ostatních deníků už takové štěstí neměla. Buď nevyšla vůbec nebo musela zaplatit o mnoho víc v soukromých tiskárnách. Elektronická média mohou vysílat jen do té doby, než jim dojdou kapacity vlastních generátorů. A jak se v těchto podmínkách pracuje novinářům? "Je tu tma a teplo. Jako v pekle." cituje Washington Post jednoho ze svých novinářů, který během výpadku proudu pracoval v redakci.

Jeden z nejhledanějších teroristů světa - Hambali - byl zatčen. Husarský kousek se podařil thajským policistům, kteří Hambaliho, už několik let hledaného ve všech státech asijsko-pacifického regionu, zadrželi v centrálním městě Ayutthaya. Jak píše dnešní thajský tisk, Hambali se právě v Thajsku měl připravovat na útok proti účastníkům říjnového ekonomického summitu, mezi kterými nebude chybět ani prezident USA George Bush. Z listu The Nation cituje náš východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Tisk

Tlaková níže, která Německu přinesla tolik očekávané ochlazení a déšť, má jméno po zemřelém synovi šedesátileté Berlíňanky - "Manolito". Informuje o tom německý list Süddeutsche Zeitung. Když se Sabině Bleise narodil před třiceti lety syn, běžel v televizi westernový seriál a jeho hlavní představitel měl právě takové černé vlasy, jako Sabinino miminko. Dala proto svému dítěti jméno po televizní postavě Manolito, pokračuje německý deník.

Její syn před šesti lety zemřel při autonehodě. Sabina ale loni v prosinci zaplatila za to, aby byla tlaková níže pojmenována po jejím synovi. Níže Manolito teď zachrání Německo před úmornými vedry. "Je to takový malý památník," říká matka, "ostatně níže je na nebi, stejně jako můj syn." Tolik z německého listu Süddeutsche Zeitung.

Američané a Britové přestali létat do Saudské Arábie. Obávají se, že jim v~této zemi hrozí útoky ze strany teroristů, kteří zde působí. Deník Arab News přináší včerejší vystoupení korunního prince Abdulláha, který prohlásil, že Saudská Arábie proti terorismu bojuje a v~této válce zvítězí.

Deník souhlasí s princem v tom, že nestačí jenom zničit struktury teroristických organizací, ale že je nutné zároveň vymýtit sympatie, které mnozí občané k teroristům cítí. "Neboť ten, kdo sympatizuje s teroristy je sám zločincem a zaslouží stejný trest", citují noviny z projevu prince Abdulláha.

Britské služby tvrdí, že saudskoarabští teroristé mohou zaútočit na britské zájmy, deník Arab News však zdůrazňuje, že zločinci zatčení nedávno v Rijádu žádné útoky na Británii nepřipravovali. Přesto se Saudská Arábie stínu Al-Kajdy jen tak nezbaví, vždyť převážná část útočníků z 11. září pocházela právě odsud, uzavírá saudskoarabský deník Arab News.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme