Zahraniční listy o volbách v Čečensku

Parlamentní volby v Čečensku provází pochybnosti i naděje, tvrdí ruský list The Moscow Times. Včerejší volby byly první po šesti letech. O 58 křesel v parlamentu se ucházelo 350 kandidátů. Vítězem se pravděpodobně stane vicepremiér Ramzan Kadyrov a jeho lidé. Jeho moc stojí na síle tisíců bojovných jednotek, složených mnohdy z bývalých rebelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Kadyrov teď kráčí prokremelskou cestou. To ovšem zásadně odmítají čečenští separatisté, kteří volby označili za frašku. Obyvatelé Čečenska doufají, že výsledek voleb zemi konečně přinese alespoň minimální stabilitu a bezpečnost, uzavírá ruský deník Moscow Times.

Britský list Independent označuje volby v Čečensku za konečné vítězství Ruska. Včerejší volby byly posledním krokem v plánu Kremlu na znovu zakotvení odbojné republiky do Ruské federace. Poslední volby proběhly v Čečensku v roce 1997. Ty včerejší měly dokázat to, čemu ruský prezident Putin říká "normalizace" čečenského problému. Lidé totiž k volbám šli především proto, že to celých sedm let udělat nemohli. Teď mohou mít alespoň pocit, že měli šanci něco ovlivnit, konstatuje britský Independent.

V Bagdádu má dnes po šestitýdenní přestávce pokračovat proces s~bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Necelých 24 hodin před zahájením soudu zadržela policie na severu Iráku 10 mužů, kteří údajně připravovali vraždu hlavního vyšetřujícího soudce, informuje list The New York Times.

Muži měli údajně příkazy od bývalého Hussajnova viceprezidenta Izzata Ibrahima al-Douriho. Ten byl před dvěma týdny prohlášen za mrtvého, ale podle všeho se jednalo o dezinformaci, která měla zmást Američany, píše list. Soud s Hussajnem provázejí přísná bezpečnostní opatření, pokračuje deník. Proces probíhá v takzvané "Zelené zóně", což je přísně chráněný komplex budov v Bagdádu.

Doprovázejí jej protesty. V Bagdádu a dalších městech protestují zejména Šíité a chtějí co nejrychlejší proces, který skončí Hussajnovým oběšením. Na druhou stranu Saddámovi obhájci zase obviňují soud z podjatosti a tvrdí, že soudci jsou jen figurkami řízenými Amerikou. Konstatuje deník The New York Times.

Hlavním tématem summitu Evropské unie a středomořských států v Barceloně je spolupráce v boji proti terorismu a kontrola ilegálního přistěhovalectví. Středomořské setkání má země Evropské unie sblížit s arabskými zeměmi. Letos to mělo být slavnostní setkání, které by připomnělo už desetiletou spolupráci evropských a středomořských zemí, píše list International Herald Tribune. Bohužel to má letos jeden háček osm z deseti pozvaných arabských zemí účast odmítly. Výsledek konference tak bude prakticky nulový, soudí deník.

Po roce, který uplynul od přírodní katastrofy ve Vysokých Tatrách, stále není jasno o budoucnosti slovenských velehor. Loňská vichřice zničila na 12 a půl tisíce hektarů lesa, a toho chtěli podnikatelé využít k rozvoji turistického průmyslu. Ochranáři přírody jsou proti. A právě nad dalším osudem Vysokých Tater se zamýšlí dnešní vydání magazínu Týžděň. Cituje z něj náš zvláštní zpravodaj v Tatrách Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R.Mikoláš: TISK

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme