Zahraniční listy o výsledcích konference OSN o klimatu na Bali

Zahraniční deníky se vracejí ke dvoutýdenní konferenci o změnách klimatu, která v sobotu skončila na ostrově Bali. Slovenský tisk otiskuje exkluzivní průzkum veřejného mínění na téma rozpad Československa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Na stránkách dnešních zahraničních novin najdeme články, které hodnotí výsledky dvoutýdenní konference o změnách klimatu, která v sobotu skončila na ostrově Bali. Závěr konference často označují jako neslavný a připomínají, že jde vlastně jen o kompromis, který přesunuje řešení problému na později. Například americký deník The New York Times upozorňuje na ironii osudu. Konference o změnách klimatu se konala v Indonésii, která je po Spojených státech a Číně třetím největším producentem skleníkových plynů. V jejím případě je to kvůli hromadnému odlesňování. K závěrům konference New York Times dodává: "Klopýtavá světová snaha o redukci emisí skleníkových plynů získala v sobotu nový odklad. Vůdci 187 zemí se dohodli na vyjednání nové dohody v příštích dvou letech a tím přesunuli debatu o klíčové americké účasti na tomto úsilí na administrativu nového amerického prezidenta."

Australský deník Herald Sun je optimističtější. Píše, že až dramatický závěr konference přinesl společné stanovisko. "Poprvé se svět shodl, že musí čelit klimatickým změnám. Významné je, že Spojené státy změnily postoj a vyjednávání se zúčastní. Připojí se k ostatním rozvinutým státům a budou jednat o konkrétních akcích a závazcích včetně cíleného snižování skleníkových plynů." Napsal Herald Sun.

Konferenci o klimatu na Bali se věnují také německé deníky. Berliner Zeitung napsal, že konference více než působivým způsobem ukázala, že už existuje hnutí za ochranu klimatu. Jeho dynamice těžko unikají i ti, kteří jev změn klimatu odmítají. Prominenti jako Al Gore a tisíce aktivistů svým vystoupením na Bali přispěli k posílení uvědomění v celém světě a dali tím do pohybu proces ochrany klimatu." Píše Berliner Zeitung.

Další německý deník Die Tageszeitung se domnívá, že konference neskončila dobře. "Na této konferenci prohráli všichni. Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun, protože na světovém diplomatickém parketu zůstal bez vlivu. Škody utrpěli ale hlavně světoví klimatičtí politikové. Zcela totiž ztratili důvěryhodnost pro řešení nejnaléhavějších problémů lidstva".

Na první stránce slovenského deníku SME je dnes titulek: "Slováci by chtěli žít s Čechy." List otiskuje exkluzivní průzkum veřejného mínění na téma rozpad Československa. Z něj vyplývá, že společnému státu by dalo dnes přednost 42 procent Slováků, naopak pouze 41 procent lidí je pro samostatnost. Noviny přinášejí na titulní straně i komentář výsledků tohoto průzkumu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ľubomír Smatana cituje z deníku SME

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme