Zahraniční listy o vztahu Washingtonu a Paříže

Britské Timesy komentují včerejší setkání amerického ministra zahraničí Colina Powella s ministry zahraničí osmi nejsilnějších států světa. Deník si zejména všímá kritiky na adresu Francie. Opravdu to myslel George Bush vážně, když slíbil francouzskému prezidentu Chiracovi, že nikdy neodpustí Francouzům jejich postoj v irácké krizi?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Po včerejší schůzce ministrů zahraničí v Paříži se zdá, že ano. Němci se teď snaží vyznamenat a zvyšují své úsilí při potlačování Talibanu v Afghánistánu.

Také Francouzi podpořili americkou rezoluci o ukončení sankcí proti Iráku. Je to velmi zajímavé, ale také velmi bezvýznamné pro budoucí kurs americké zahraniční politiky, domnívá se britský list a své tvrzení vysvětluje: Američané totiž Evropské unii příliš nevěří. Domnívají se, že mnohonárodnostní instituce, jejíž síla je rozdělena podle situace před padesáti lety, nebude nikdy sloužit americkým zájmům.

A v horším případě bude využita Francií k maření amerických plánů. Francouzské veto před válkou v Iráku je toho jasným důkazem. Má proto smysl jednat jenom s těmi členy Evropské unie, kteří v Americe vidí obránce svobody. Franko-německá osa Ameriku vnímá spíš jako rivala, konstatují britské Timesy.

Tlak na Velkou Británii před netrpělivě očekávaným verdiktem ohledně Eura sílí. Dosvědčuje to poslední vydání týdeníku European Voice. Jak připomíná naše bruselská zpravodajka Pavla Kvapilová, Londýn má do 9. června oznámit, jaké má s přijetím jednotné evropské měny úmysly. Jde přitom zřejmě o nejdůležitější rozhodnutí kabinetu Tonyho Blaira.

Z Bruselu Pavla Kvapilová. A pojďme k protinožcům: V Austrálii se v těchto dnech vede debata o možné legalizaci marihuany. Tamní vláda totiž chce povolit tuto lehkou drogu k lékařským účelům.

Australský deník Sydney Morning Herald v tom vidí úsilí politiků přikrýt pláštíkem humanity svůj ekonomický racionalismus. Ironicky je to právě snaha ušetřit, která vládu podnítila k ústupkům, píše australský list. Policie se snaží zničit rozsáhlý drogový průmysl.

Ale finanční zdroje jsou omezené a ministerstvo financí nerado dává další peníze ze svého rozpočtu na potírání kuřáků marihuany. Ti většinou nemají nic společného s velkým drogovým byznysem, podotýká australský deník Sydney Morning Herald.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme