Zahraniční listy opět o Blízkém východu

Byl to den, kdy desítky tisíc demonstrantů v Tel Avivu požadovaly svržení vlády nebo alespoň sesazení ministra obrany. Tak popisuje sobotní demonstrace izraelský deník Haaretz. Za kůži izraelských politiků by se podle listu nemusel stydět ani slon.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

150 tisíc demonstrantů volajících po ukončení krvavých bojů v pásu Gazy nevzbudilo u nejvyšších vůdců vůbec žádnou reakci. S pomocí médií by bylo možné vykreslit demonstraci dokonce jako podporu politice Ariela Šarona, který tentýž den udělal ze stovek palestinských dětí sirotky, uvažuje deník Haaretz.

Výzva k zahájení rozhovorů je ale premiérovi cizí. Ani kdyby náhodou napadly Šarona smířlivé myšlenky a rozhodl se mluvit s palestinským premiérem Kurájou, hovořil by nejspíše o počasí. Izraelské levicové hnutí prokázalo víkendovou demonstrací po dlouhé době svou existenci. Ale ani ta nedokázala napravit pověst levicových vůdců jako těch, kteří jsou věčně poráženi silnou pravicí, zamýšlí se komentátor izraelského listu Haaretz.

Massachusetts je prvním americkým státem, který povolil sňatky homosexuálních párů, všímá si deník USA Today. Po kolotoči soudních námitek, demonstrací a právnických otázek mohou od dnešního dne páry stejného pohlaví žít legálně spolu. O sňatek jsou připraveny žádat tisíce dvojic, píše se v americkém listu.

Rozhodnutí massachusettského soudu ale přesahuje daleko za hranice státu. Aktivisté za práva homosexuálů jsou rozhodnuti bojovat za stejné opatření i v ostatních amerických státech. Také nejnovější sociologické průzkumy ukazují, že odpor proti sňatkům párů stejného pohlaví slábne. Nadšení ze soudního rozhodnutí nejlépe dokládají dlouhé fronty před massachusettskými úřady, píše list USA Today.

V Polsku ještě doznívají hlasy po pochodu gayů a lesbiček, který vzedmul hladinu veřejného mínění nejen v Krakově, kde se konal. Podobný pochod má totiž v červnu projít i centrem Varšavy. Levicový list Trybuna ve svém dnešním vydání komentuje rozhodnutí primátora města pochod nepovolit. Z deníku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák:

Varšavský primátor se snaží obyvatelům metropole namluvit, že Pochod rovnosti, který organizují gayové, lesbičky a jejich přátelé je pro město nebezpečný. Primátor Lech Kaczyński má v úmyslu odmítnout vydat souhlas jak k pořádání pochodu, tak i protidemonstrací členů katolické strany Liga polských rodin a její mládežnické organizace Všepolská mládež. Akce, při které její účastníci vyzývají k tolerování lidí, kteří žijí vedle nás a s námi se staví na stejnou úroveň s pouličními nepokoji vyvolávanými odpůrci jakýchkoli odlišností od normálu. Píše dnes Trybuna a pokračuje. Jak se ukázalo při předchozích pochodech, jejich účastníci neházejí kameny a neurážejí ostatní lidi. Nikomu nebrání v manifestování svého sepětí s náboženstvím, zvyky a hodnotami. Nikoli menšiny jsou ohrožením demokracie. Tu ohrožují politici, kteří chtějí omezit práva menšin. Uzavírá Trybuna.

Romští lídři považují myšlenku velvyslance Evropské komise v Bratislavě, Erica van der Lindena, za správnou. Píše o tom slovenský deník Pravda. Van der Linden navrhl zřídit pro romské děti speciální internátní školy a jeho myšlenka se stala terčem ostré kritiky Evropské unie. "Řekl jednu formu řešení romské otázky. Nevidím v tom žádný problém. Jeho výrok je jen trochu nešťastný v tom, že nespecifikoval, o jaké děti by šlo," cituje slovenský list předsedu Parlamentu Romů Ladislava Fízika.

Internátní školy považují za "vynikající" řešení také ostatní šéfové romských iniciativ. Podle nich by došlo k výraznému zvýšení vzdělanostní úrovně mladé romské generace. Van der Linden původně zamýšlel odebírat romské děti rodičům a umístit je do internátních škol. Zde by byly neustále vystaveny systému hodnot, které dominují ve většinové společnosti, dodává slovenský deník Pravda.

Také na sestru zavražděného srbského premiéra Zorana Djindjiče byl spáchán atentát. O události informuje německý deník Die Tageszeitung. Podle policie byla Gordana Djindjičová napadena ozbrojeným mužem v centrálním Srbsku a zraněná poté převezena do bělehradské nemocnice.

Pozůstalí po srbském premiérovi jsou často konfrontováni s hrozbou smrti, všímá si Die Tageszeitung. Po několika výhrůžkách už matku Zorana Djindjiče a jeho sestru chrání raději policie. Djindjičův případ má po Miloradu Lukovičovi dalšího důvodně podezřelého. Před soudem stane Dejan Milenkovič, který byl členem skupiny obchodníků s narkotiky. Vraždou ministerského předsedy chtěla skupina zkřížit vládní plány na boj proti drogové mafii, připomíná německý list Die Tageszeitung.

Pavel Novák, Jitka Malá, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme