Zahraniční média mají stále na mušce „uranovou munici“ NATO

Západním médiím nadále dominuje aféra kolem takzvané „uranové munice" a možná souvislost se vznikem nádorových onemocnění. Dalšími tématy jsou mimo jiné reorganizace kabinetu německého kancléře Gerharda Schrödera a vznikající americká vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve svém komentáři o takzvaném balkánském syndromu označil francouzský katolický La Croix Spojené státy za „nespolehlivého partnera Evropy, který se dlouhý čas zaplétal do lží. Ty pak krok za krokem dodatečným pátráním, stížnostmi a obavami Evropané odhalovali. Zdráhání zakázat výrobu a používání munice s ochuzeným uranem prý potvrzuje existující příkop mezi Evropou a Spojenými státy. Evropské veřejné mínění reaguje po skandálu s nemocí šílených krav na všechny formy nákazy a zamoření velmi citlivě. Amerika vedena vlastními zájmy a zamlčováním skutečností se proto nejeví jako spolehlivý partner."

Španělská La Vanguardia požaduje větší průhlednost NATO a v debatě o „balkánském syndromu" víc serióznosti. „Poplašné zprávy a předčasné závěry mohou obyvatelstvo zpanikařit. NATO má také povinnost větší transparence než dosud. Jednak jde o život vojáků nasazených nejprve v Bosně a poté v Kosovu. Zadruhé Aliance sama ví, že tím dává v sázku své příští mise v zahraničí. Neposkytne-li příslušné informace, škodí tím jen sama sobě."

Bruselský De Standaard se naproti tomu domnívá, že nikoli vojáci, ale veřejnost trpí „balkánským syndromem". Sotva padne slovo „uran", třebaže v tomto případě „ochuzený", vzplanou emoce, které neznají hranic. Nemocní balkánští veteráni netrpí podle De Standaardu žádným syndromem, nýbrž různými chorobami. Mají právo být bráni vážně, i když tyto nemoci nejsou nijak vzrušující. Ovšem pro média to dostatečně vzrušující je, uzavírá bruselský list.

Ruský deník Novyje Izvěstija se jako jeden z mála hned v titulku ptá, jak je to s civilním obyvatelstvem v Kosovu - a pokračuje: „Evropu sice zachvátila panika kolem onemocnění vojáků nasazených při loňském zásahu NATO v Kosovu, zapomíná však přitom na problém mnohem závažnější: na riziko pro obyvatele Kosova a ostatních bombardovaných oblastí Jugoslávie. Přesné údaje mají být k dispozici koncem února, až některé nezávislé laboratoře ukončí svá šetření. Ale už teď hovoří experti OSN o ekologické katastrofě v místech leteckých útoků."

Polský deník Gazeta Wyborcza věnoval celostránkovou analýzu situaci v České televizi. Náš varšavský zpravodaj Pavel Novák informuje, že podle listu krize jen zviditelnila neblahé jevy dlouhodobě přítomné v české politice. Mimo jiné i v šikovném zacházení s legalitou začíná mít blízko k Mečiarovskému stylu.

Italská La Repubblica poznamenává k reorganizaci kabinetu německého kancléře Gerharda Schrödera: „Berlínská vládní krize zčásti pokračuje. Po odstoupení ministryně zdravotnictví Fischerové a ministra zemědělství Funkeho trvá nadále spor o revoluční minulost šéfa německé diplomacie Jošky Fischera. Jasno není ani v případu ministra financí Hanse Eichela, klíčové postavy koalice a otce německé daňové reformy kvůli údajným letům zdarma na palubách tryskáčů bundeswehru pro „významné osobnosti". Pro kancléře to snad ani nemůže být horší začátek roku. Poté, co lidé pozapomněli na korupční skandál s černými konty ex-kancléře Kohla, přechází teď konzervativní opozice do protiútoku, aby získala body pro významné volební testy letos na jaře. V Berlíně se říká, že po britském premiéru Tony Blairovi se možná zatmí i hvězda kancléře Gerharda Schrödera."

Britský The Guardian se kriticky zamýšlí nad charakterem nové americké vlády a mimo jiné píše: „Jestliže ji bereme jako celek, bude Bushův a Cheyneyho kabinet získávat zkušenosti, které prezidentovi chybějí. Ovšem pro ty, kdo uvěřili Bushovým předvolebním projevům o „citlivém konzervatismu" a nadstranickosti a očekávali „politiku středu", je zřejmě nový vládní tým velkým zklamáním. Je to vláda výrazně pravicová, která se chystá řešit úkoly tam, kde žádné nejsou, a zcela nemoudře ignoruje hluboké národní propasti, které se projevily při prezidentských volbách loni v listopadu."

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme